Mürekkebat inceleme- metin- dizin
Mürekkebat linguistic analysis- tranascription- index
- Tez No: 721669
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 558
Özet
Mürekkebât, sade Çağatay Türkçesiyle H.1283 yılında, Doğu Türkistan Aksu eyaletine bağlı Kumbaş köyünde, Hacı Ahmet Beg Veled tarafınca kaleme alınan tıp konulu bir el yazmasıdır. Eczacıların el kitabı olarak nitelendirebileceğimiz bu metin farmakoloji, toksikoloji, kozmetik gibi bilim dallarını yakından ilgilendirmektedir. İçerik ve anlatım biçimi bakımında Farsça, Arapça, Doğu ve Batı Türkçeleriyle yazılan eczacılık kitaplarının genel özelliğini taşımakla beraber, Eski Uygurca tıp metinlerini de andıran bu eserin özel kütüphanemizde bulunan nüshası üzerine ilk çalışma tarafımızca yapılmıştır. Bu çalışma eserin tanıtımı, metni, sözlüğü ve incelemeden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mürekkebât is a medical manuscript written by Hacı Ahmed Beg Veled in the hijri year 1283 and in Kumbash village of Aksu province located in East Turkestan. The text – could be qualified as a handbook for pharmacists- is closely related to the sciences as pharmacology, toxicology and cosmetics. The text has the general properties of Persian language, Ottoman and Chagatay Turkish pharmaceutal books and with its expression style reminds the medical manuscripts writen in Old Uyghur. The version at hand is not studied and analised before this study. The work includes presentation of Mürekkebât, its latin transliteration, its dictionary, and notes.