Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği koruyucu donanımlarına olan yaklaşımı ve kullanımını etkileyen bireysel ve örgütsel faktörler: İmalat sektörü örneği
Occupational health and safety of employees his approach to protective equipment and individual and organizational factors affecting its use factors: An example of the manufacturing sector
  1. Tez No: 721680
  2. Yazar: KISMET BÜŞRA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PALAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
İmalat sektöründe iş kazaları, meslek hastalıkları, ramak kala olaylar ve yaralanmalar sıklıkla yaşanmaktadır. Çalışanların bu durumları yaşamamaları açısından kişisel koruyucu donanım kullanmaları gerekmektedir. Ancak çalışanlar birtakım sebeplerle kişisel koruyucu donanım kullanmayı tercih etmemektedir. Kişisel koruyucu donanımların kullanımını etkileyen faktörler örgütlerin tutumları ile birlikte çalışanların algı ve yaklaşımlarına göre değişmektedir. Çalışanların bilinçlendirilmesinde örgütlerin iş güvenliği ve kişisel koruyucu donanımlara yönelik uygulamaları ve tutumları önemli rol oynamaktadır. Araştırma Bursa'da imalat sektöründe çalışanlarla gerçekleştirilmiştir. Ankete 445 gönüllü katılmıştır. Gönüllülere anketin birinci bölümünde demografik özellikleri ile bilgi almak amacıyla işyerindeki pozisyonları, görevleri, ne kadar süre çalıştıkları, iş kazası ve ramak kala olay yaşayıp yaşamadıkları sorulmuştur. Anketin ikinci bölümünde ise gönüllülere kişisel koruyucu donanım farkındalık ölçeği kullanılmıştır. Son soru grubunda ise işyerinde yeterli tedbir alınıp alınmadığı ve iş kazası geçiren mağdurlara örgüt tarafından maddi destek sağlanıp sağlanmadığı evet-hayır şeklinde sorulmuştur. Anket verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde korelasyon, anova testi ve T testi analizlerinden faydalanılmıştır. Faktörlerin kendi arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Çalışanların demografik özellikleri ile faktörler arasındaki anlamlı farklılık analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents, occupational diseases, near misses and injuries are frequently experienced in the manufacturing sector. Employees should use personal protective equipment in order not to experience these situations. However, employees do not prefer to use personal protective equipment for some reasons. The factors affecting the use of personal protective equipment vary according to the attitudes of the organizations as well as the perceptions and approaches of the employees. Organizations' practices and attitudes towards occupational health and personal protective equipment play an important role in raising the awareness of employees. The research was carried out with the workers in the manufacturing sector in Bursa. 445 volunteers participated in the survey. In the first part of the questionnaire, the volunteers were asked about their positions in the workplace, their duties, how long they worked, whether they had a work accident or a near-miss event in order to get information about their demographic characteristics. In the second part of the questionnaire, the personal protective equipment awareness scale was used for the volunteers. Finally, yes- no questions were asked whether adequate precautions were taken in the workplace and whether financial support was provided by the organization to the victims of occupational accidents. The survey data were analyzed with the SPSS program. Correlation, anova test and T test analyzes were used to test the research hypotheses. The relationship between the factors themselves was analyzed. The significant difference between the demographic characteristics of the employees and the factors was analyzed.