Günlüklerle desteklenmiş araştırmaya dayalı öğretim stratejisinin biyoloji programı öğrenme çıktıları üzerine etkisi
The effect of journal assisted inquiry based teaching strategy on the outcomes of biology curriculum
- Tez No: 721710
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜNKAR KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu çalışmada günlüklerle desteklenmiş araştırmaya dayalı biyoloji öğretiminin ortaöğretim biyoloji programı öğrenme çıktılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Ankara ilinde özel bir lisede 11. sınıfa devam eden 73 öğrenci ile 2020-2021 öğretim yılı ikinci döneminde yürütülmüştür. Bu çalışma nicel boyutu“4X4 bağımsız gruplar için çok faktörlü deneysel desen”, nitel boyutu ise“durum çalışması”şeklinde karma desene sahiptir. Bağışıklık, solunum ve sindirim sistemleri konularının öğretimleri 10 haftada tamamlanmıştır. Veriler“başarı testi”,“fen becerilerim ölçeği”,“güdülenme ve öğrenme stratejileri ölçeği”,“günlükler”ve“ders uygulamaları görüş formu”aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin, grup içi karşılaştırmaları“Wilcoxon işaretli sıralar testi”, gruplar arası“Kruskal Wallis H testi”ve fark var ise“Mann Whitney U testi”; nitel veriler ise içerik ve betimsel analiz ile incelenmiştir. Sonuçlar şu şekildedir: (1) Tüm gruplarda başarı anlamlı düzeyde artmıştır. Bu bulgu günlüklerle desteklenmiş araştırmaya dayalı öğretimin öğrencilerin başarıları üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı sonucunu göstermektedir. Araştırmaya dayalı öğretim öğrencilerin fen becerilerini geliştirmektedir. Günlüklerle desteklenmiş araştırmaya dayalı öğretim öğrencilerin güdülenme stratejileri alt bileşeni olan beklenti stratejilerini geliştirmiş ancak grup içi bu artış diğer gruplar ile karşılaştırınca anlamlı değildir. Günlüklerle desteklenmiş araştırmaya dayalı öğretim öğrencilerin öğrenme stratejileri alt bileşeni olan kaynak yönetimi stratejilerini geliştirmektedir ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı değildir. (2) Öğrenci günlüklerinden elde edilen verilere göre, günlüklerle desteklenmiş araştırmaya dayalı öğretim öğrencilerin eğlenerek öğrenmelerini sağlamakta ayrıca; bilgilerinin kalıcılığını, başarılarını ve öz-değerlendirmelerini olumlu etkilemektedir. (3) Ders uygulama görüş formundan elde edilen verilere göre, günlüklerle desteklenmiş araştırmaya dayalı öğretim öğrencilerin motivasyonlarını, ders başarılarını, derse olan ilgilerini, takım çalışması yapabilme ve öz-değerlendirme becerilerini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of journal assisted inquiry-based biology teaching (JAIBBT) on the learning outcomes of secondary school biology curriculum. The study was carried out with 73 students that are 11th grade and studying in a private high school in Ankara at the spring semester of the 2020-2021 academic year. This study has a mixed research design of“multifactorial experimental design for 4X4 independent groups”in the quantitative dimension, and a“case study”in the qualitative dimension. Teaching was completed in 10 weeks. Data were collected through“achievement test”,“science process skills inventory”,“motivated strategies for learning questionnaire”,“journals”and“opinion form”. Quantitative data, in-group comparisons“Wilcoxon signed-rank test”, between groups“Kruskal Wallis H test”and qualitative data were also analyzed with content and descriptive analysis. The results are as follows: (1) Achievement increased significantly in all groups and shows that JAIBBT does not have a significant effect on students' achievement. Inquiry-based teaching develops students' science skills. JAIBBT developed expectation strategies but this increase within the group was not significant. JAIBBT improves the resource management strategies that is the sub-component of students' learning strategies, but this increase is not statistically significant. (2) Student journals show that JAIBBT also enables students to learn while having fun; positively affects the retention of their knowledge, their achievement, and their self-evaluation skills. (3) Opinion forms show that JAIBBT increases the motivation of the students, their success and interest in the lesson, teamwork, and self-evaluation skills.