Farklı uyaran türleriyle kaydedilen koklear mikrofoniklerin yaşa, cinsiyete ve gürültü hassasiyetine göre incelenmesi
Examination of cochlear microphonics recorded with different stimulus types according to age, gender and noise sensitivity
- Tez No: 721709
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARZU YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Elektrokokleografi (ECochG), işitsel uyarılmış potansiyeller içerisinde ilk tanımlanan testlerden biri olup; akustik bir uyarana karşılık, kokleada bulunan iç ve dış saç hücrelerinden ve işitme sinirinden gelen yanıtların oluşturduğu elektriksel yanıtların kayıt tekniğidir. Bu kayıtlar Meniere hastalığı ve işitsel nöropati spektrum bozukluğu tanısında, intraoperatif monitörizasyonda kullanılmakla birlikte, koklear mikrofoniklerin varlığı özellikle işitsel nöropati spektrum bozukluğu tanısında oldukça önemlidir. Yapılan araştırmada, sağlıklı bireyler, klik ve Level Spesific Claus Elberling Chirp (LS CE-Chirp) uyaran kullanılarak ekstratimpanik elektrokokleografi ölçüm metodu ile test edildi ve elde edilen değerler yaş, cinsiyet ve gürültü hassasiyeti varlığına göre karşılaştırıldı. Çalışma Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü Eğitim ve Araştırma Laboratuvarı'nda yürütüldü. Çalışma grubuna 18 – 40 yaş arasında normal işitmeye sahip 42 gönüllü dahil edildi. Demografik bilgileri alınan katılımcıların çalışmaya uygun olup olmadıklarını belirlemek amacıyla saf ses odyometri, timpanometri ve transient otoakustik emisyon testleri uygulandı. Herhangi bir işitme problemi olmadığı saptanan bireylere klik ve LS CE-Chirp uyaranlar kullanılarak 100 dBnHL şiddet seviyesinde ECochG testi yapıldı. Elde edilen değerler verilerin dağılımına uygun olarak SPSS 23.0 programında istatistiksel olarak değerlendirildi. Normal dağılıma uygunluk gösteren veriler için bağımsız örneklem t testi, normal dağılıma uygunluk göstermeyen veriler için Mann-Whitney U testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Electrocochleography (ECochG), one of the first defined test under auditory evoked potentials, is a total electrical response of inner and outer haircells inside the cochlea and auditory nerve record technique against the presence of an acoustic stimulus. These records should be used in Menier disease and auditory neuropathy spectrum disorder diagnosis, intraoperative monitorization. In addition, cochlear microphonics has a crucial role especially at auditory neuropathy spectrum disorder diagnosis. In our study, healthy individuals were tested with extratimpanic electrocochleography record method via Click and LS CE-Chirp stimulus and the results were compared to the age, sex and noise sensitivity categories. This study has executed at Başkent University Health Sciences Faculty Audilogy laboratory. Study group was consist of 42 volunteers in between 18-40 years old. To understand the suitability of volunteers puretone audiometry, timpanometry and transient otoacoutic emisson tests are performed. Individuals with no hearing loss are tested with 100 dBnHL intensity level via Click and LS CE-Chirp stimulus. The obtained values were statistically evaluated in the SPSS 23.0 program in accordance with the distribution of the data. Independent sample t-test was used for data showing normal distribution, and Mann-Whitney U test was used for data not showing normal distribution.