L'évaluation de la formation initiale des enseignants de FLE en Turquie dans le cadre du processus de Bologne
Türkiye'deki Fransızca öğretmenliği lisans programlarının Bologna süreci kapsamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 721767
  2. Yazar: FULYA BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ONURSAL AYIRIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu tez çalışmasının odak noktası Türkiye'de Fransızca öğretmeni yetiştiren lisans programlarının Bologna süreci kapsamında değerlendirilmesidir. Bu bağlamda çalışmamız iki eksene dayanmaktadır : Programa dayanan ilişkisel değişkenler ve PEPELF (EPOSTLE) ve PEFELE gibi son derece güncel çerçevelerin öne çıkardığı“mesleki yeterlilikler”ile bu yeterlilikleri kazandırmada lisans programlarının katkıları. Türkiye'nin de mevcut durumunu değerlendirebilmek için Bologna Sürecine dahil olmuş toplam dört ülke arasında (Türkiye, Bulgaristan, Hollanda ve İrlanda) karşılaştırmalı nitel bir analiz yapılmıştır. Çalışmamız, karma araştırma yöntemlerini kullanarak,“programı”merkeze almıştır. Farklı değişkenlerden hareketle, gelecekte lisans programlarına yönelik olarak yapılacak program geliştirme çalışmaları için tutarlı ve kanıta dayalı bir“ihtiyaç analizi”sunmayı hedeflemektedir. Bu iki araştırma odağının kesiştiği noktada Fransızca Öğretmen adaylarının“öz yeterlik algısı”,“lisans eğitim programlarına yönelik tutumları”,“akademik başarı durumları”ve“lisans eğitimi boyunca en çarpıcı ihtiyaçları”belirlenmeye çalışılmış ve aralarında doğrusal bir ilişki olup olmadığı yordanmıştır. Araştırma sonuçları, yansıtıcı öğrenme ve öğretme yoluyla « yetkinlik temelli yaklaşımın » öne çıkarılması gerektiğini, öz yetkinlik algısının“öğretim stratejileri”alt boyutunda düştüğünü, Fransızca öğretmen adaylarının başlıca ihtiyaçlarının“sınıf içi uygulamalar”ve“Fransızca olarak okutulan lisans dersleri”etrafında yoğunlaştığını göstermiştir. Yaş, cinsiyet, dil edinim şekli“ gibi değişkenler ”akademik başarı“ ve ”öz yeterlik algısı“ üzerinde anlamlı bir etki göstermezken, ”programa yönelikler tutumlar“, ”akademik başarı“ ve ”öz yeterlik" seviyeleri arasında pozitif doğrusal ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this thesis is the relationship between language teacher competencies and undergraduate education programs that train French teachers in Turkey after the Bologna process (BP). Therefore, our study is based on two axes. First,“professional skills and competencies”highlighted by current European frameworks like EPLTE and EPOSTL regarding the contributions of undergraduate programs in acquiring these qualifications. A comparative qualitative analysis was conducted among four countries (Turkey, Bulgaria, Netherlands and Ireland) Secondly, by using mixed research methods and centering the undergraduate“program”, our study reveals the correlations shaped by different variables in French Teacher training. In this context, our study also aims to present a coherent and evidence-based“needs analysis”for possible program design studies in French Teacher Training departments of the Faculties of Education. it has been attempted to determine the“Perception of Self-efficacy”,“Attitudes towards undergraduate education program”,“Academic Success ”and“The most striking needs during undergraduate education”of French teacher candidates, and it has been predicted whether there is a linear correlation between them. To serve this purpose, we used a total of three research tools. Both the quantitative and qualitative results showed that the perception of self-efficacy decreased in the teaching strategies subscale, as the indicators of main needs for pre-service French teachers accumulate through classroom practices and courses given in French. A positive linear relationship was found between“attitudes towards the program”,“academic achievement”and“self-efficacy”levels.