Arabuluculuk ücreti
Mediation fee
  1. Tez No: 721771
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER BORAN GÜNEYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'nun yürürlüğe girmesi sonucunda, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olan arabuluculuk, hukukumuza dâhil edilmiştir. Mahkemelerin iş yükünün azaltılmasına yardımcı olan, uyuşmazlıkların geleceğe etkili olarak çözümlenmesi bakımından adalet hizmetlerinin ifasında rol oynayan ve dava şartı olarak arabuluculuğun da uygulanmaya başlanması ile birlikte hukukumuzda etkin bir şekilde yer alan arabulucunun, arabuluculuk faaliyeti kapsamında ücret alıp almaması ile söz konusu ücretin şartları önem arz etmektedir. Bu sebeple, bu çalışmanın konusunu arabuluculuk ücreti oluşturmaktadır. Tezin ilk bölümünde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine kısaca değinilmiş, ardından bu yöntemlerden biri olan arabuluculuk genel olarak anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise, arabuluculuk ücreti ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Mediation, which is one of the alternative dispute resolution methods, has been included in our law by virtue of entry into force of Mediation in Civil Disputes No. 6325 (CMCD). With the implementation of mediation, which helps to reduce the workload of the courts, plays a role in the performance of justice services in terms of the effective resolution of disputes for the future, and as a litigation condition; it is important whether the mediator, who is actively involved in our law, receives a fee within the scope of mediation activity and the conditions of the aforementioned fee. Therefore, the subject of this study is the mediation fee. In the first part of the thesis, alternative dispute resolution methods are briefly mentioned, then mediation, which is one of these methods, is explained in general. In the second part of the thesis, the mediation fee is discussed in detail.