Arabuluculuk-tahkim (Med-Arb)
Mediation-arbitration (Med-Arb)
- Tez No: 950496
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Milletlerarası ticari tahkim ile ilgilenen kişiler, başlangıçta esnekliği ve hızı nedeniyle tahkim yöntemini överken, son zamanlarda klasik dava yolu kadar yavaş ve pahalı olduğu eleştirisi yapılmaya başlanmıştır. Tarafsız ve bağımsız kişilerce verilecek kararların çok hızlı, pahalı olmayan ve icra edilme kabiliyetine sahip düzenlemeler içermesi hem milletlerarası hem de ulusal ticaretin gelişmesi için çok önemlidir. Tahkim yargılamasının maliyetleri ve yargılamada geçen uzun süreler ile ilgili artan eleştirilere birçok unsur katkıda bulunmuştur. Bu unsurlar arasında avukat ücretleri, hakem ve kurum ücreti, uygulanan usul kuralları ve yöntemler, tarafların tahkim sürecini en iyi hakem ve avukatların katılımı ile yürütmek istemeleri sayılabilir. Maliyetler ve yargılama süresi hakkındaki eleştirilere rağmen, tahkim ticari ihtilafların kendine has ortamına klasik mahkeme yargısından daha iyi uyum sağladığı için hala milletlerarası ticari ihtilafların çözümü için en çok tercih edilen uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biridir. Ancak, tahkim sürecine yapılan eleştiriler nazara alınarak arabuluculuk ile tahkimin birleştirildiği (Med-Arb Ar-Tah) uyuşmazlık çözüm yollarını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada her geçen gün önemi daha da artan Ar-Tah uyuşmazlık çözüm yolu ele alınacaktır. Birinci Bölümde; Ar-Tah uyuşmazlık çözüm yolunun kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Bu bölümde kavramsal çerçeveye, basamaklı uyuşmazlık çözüm klozlarına, kavram ve tanıma değinilmiştir. Ar-tah yönteminin karşılaştırmalı hukukta düzenlenişi de bu bölümde incelenmiştir. İkinci Bölümde ise; arabuluculuk tahkim ilişkisine, unsurlarına, elverişlilik konusuna ve hukukî niteliğine değinilmiştir. Ayrıca; bu yönteminin tercih edilme anına, arabuluculuk sürecinde tahkim yargılamasının durumuna, anlaşma tutanağının hakem kararı olarak tescili incelenmiştir. Böylece birinci bölümde tanımlanan Ar-Tah uyuşmazlık çözüm yoluna hukukî bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Üçüncü Bölümde arabuluculuk-tahkim yönteminin farklı uygulama şekilleri ile farklı kişiye dayanan modeller açıklanmış, çözüm önerisi sunulmuştur. Dördüncü Bölümde; arabuluculuk tahkim yargılama süreci, anlaşmanın icrası ve tahkim itirazı, dava şartı arabuluculuk, tahkim basamağı, hakem seçimi, arabulucu-hakemin tarafsızlık bağımsızlığı, olumlu ve olumsuz yönleri, arabulucu-hakem ile ilgili gizlilik endişeler açıklanmıştır. Bu bölümde karşılaşılan problemlerin temelleri üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde delil, belge ve tanık, etik kurallar ile Singapur Konvansiyonu da bu bölümde dikkate alınmıştır. Bu şekilde uyuşmazlık çözüm yolunun durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
People interested in international commercial arbitration, who initially praised the arbitration method for its flexibility and speed, have recently begun to criticize it as being as slow and expensive as the classical litigation process. It is significant for both international and national trade development that decisions made by impartial and independent individuals contain regulations that are expeditious, inexpensive, and have enforcement capability. Many factors have contributed to the increasing criticism about the costs of arbitration proceedings and the long duration of proceedings. These factors include attorney fees, arbitrator and institution fees, procedural rules and methods applied, and parties' desire to conduct the arbitration process with the participation of the best arbitrators and lawyers. Despite criticisms about costs and duration of proceedings, arbitration is still one of the preferred dispute resolution methods for resolving international commercial disputes because it adapts better to the unique environment of commercial disputes than classical court proceedings. This developing situation brings forward mediation-arbitration, in other words, the Med-Arb dispute resolution method, as a solution. This study focuses on the Med-Arb dispute resolution method, which is becoming increasingly important every day. In the first section, the conceptual framework of the Med-Arb dispute resolution method is outlined. In this section, the conceptual framework, multi-stage dispute resolution clauses, concept and definition are addressed. The regulation of the Med-Arb method in comparative law is also examined in this section. The Chapter Two addresses the relationship between mediation and arbitration, its elements, suitability, and legal characteristics. This text examines when to choose Med-Arb, the status of arbitration during mediation, and registering settlement agreements as arbitral awards. Thus, an attempt is made to draw a legal framework for the Med-Arb dispute resolution method defined in the first section. The Chapter Three section explains different application methods of the mediation-arbitration method and models based on different individuals and presents solution proposals and rules. Chapter Four explains mediation-arbitration proceedings, enforcement of the agreement, objection to arbitration, conditional mediation, arbitration phase, arbitrator selection, impartiality and independence of the mediator-arbitrator, positive and negative aspects, and confidentiality concerns. This chapter focuses on the underlying issues of the problems encountered. Chapter Five also considers evidence, documents, witnesses, ethical rules, and the Singapore agreement. In this way, the status of the dispute resolution process is examined.