Atık taban küllerinin stabilizasyon/solidifikasyon yöntemiyle harçlarda kullanılabilirliği
Usability of waste bottom ashes in mortars by stabilization/solidification method
- Tez No: 721809
 - Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN GÜNEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TİMUR CİHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kömürün yanması sonucu uçucu kül, cüruf, taban külleri gibi çeşitli atıklar oluşmaktadır. Atık taban külleri (ATK), yakma kazanlarının diplerinde oluşan iri boyutlu katı kalıntıyı temsil etmektedir. Bu oluşan taban küllerinin depolanması sırasında yüksek alan ihtiyacı ve sızma ile çevreye verebileceği zararlar önemli çevresel problemlerdendir. Bu atıkların stabilizasyon/solidifikasyon (S/S) yöntemi ile harç/beton üretiminde çimento veya kum ikamesi olarak kullanımı son yıllarda çalışılan önemli konulardandır. Çimento üretiminin çeşitli çevresel etkilerinin (sera gazları) ve maliyetinin yüksek olmasından dolayı çimento kullanımının azaltılması ve yerine ikame olabilecek malzemelerin belirlenmesi ve ayrıca kumun da doğal bir mineral olmasından dolayı kum kullanımının yerine ikame edilebilecek maddelerin değerlendirilmesi de çevresel açıdan önem teşkil etmektedir. Bu çalışma ile çimento ve kum kullanımının azaltılması, Trakya Bölgesi'nde oluşan ATK'lar için gerekli olan depolama alanlarının azaltılması ve S/S yöntemi ile ATK'ların belli oranlarda çimento ve kum ile yer değiştirerek harç/beton kullanımı gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilirliğinin sağlanması ile inşaat sektöründe ekonomik bir girdiye dönüştürülmesi hedeflenmiştir. Çalışma sonuçlarında S/S yöntemi ile ATK'nın belli oranlarda çimento ve kum yerine kullanılabileceği ortaya konmuştur. Ayrıca üretilen harçların sızma testi ile oluşturacakları toksisite değerlerinin de maksimum değerleri aşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the combustion of coal, various wastes such as fly ash, slag,bottom ash are formed. Waste bottom ash (WBA) represents the coarse solid residue formed at the bottoms of the incinerators. During the storage of these formed bottom ash, the high space requirement and the damage it may cause to the environment by infiltration are important environmental problems. The use of these wastes as cement or sand substitutes in mortar/concrete production with the stabilization/solidification (S/S) method is one of the important subjects studied in recent years. Due to the various environmental effects (greenhouse gases) and cost of cement production, it is important to reduce the use of cement and to determine the materials that can replace it, and also to evaluate the materials that can be substituted for the use of sand, since sand is a natural mineral. With this study, it was aimed to reduce the use of cement and sand, to reduce the storage areas required for the WBAs formed in the Thrace Region, and to ensure that the WBAs can be used for various purposes such as the use of mortar/concrete by replacing certain proportions of cement and sand with the S/S method. . In the results of the study, it was revealed that S/S method and WBA can be used instead of cement and sand in certain proportions. In addition, it was observed that the toxicity values of the mortars produced by the leaching test did not exceed the maximum values.