Diabetes mellitus tip II'de kutanöz sessiz periyod
Cutaneous silent period in diabetes mellitus type II
- Tez No: 721824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBİL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Diabetes mellitus kutanöz sessiz periyodun hem afferent hem efferent yollarını tutma potansiyeli olan bir hastalıktır. Diabetik 51 hasta ve 19 kontrol olgunun sural sinirinin supramaksimal elektriksel uyarımı ve soleus kası üzerinden kayıtlama tekniği ile kutanöz sessiz periyodları araştırılmıştır. Hasta grubu H refleks latansı, tibial ileti hızı, minimal tibial F yanıt latansı ve sural sinir duysal yanıt amplütüdlerinde raslanan anormalliklere göre normal olgular A grubu, iki testinde pozitif sonuç alınanlar B grubu ve üç ya da dört testte patoloji saptananlar C grubu olarak sımflandırılmıştır. Bu grupların kendi aralannda ve kontrollerle sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak kutanöz sessiz periyod başlangıç latansının hasta grubunda sessiz periyodun, özellikle de C grubu kontrollerle karşılaştırıldığında anlamlı olarak geciktigi tespit edilmiştir. Kutanöz sessiz periyod süresi ve bitiş latansında buna benzer bir değişiklik saptanmamıştır. Sonuçlarımız başlangıç latansındaki bu gecikmenin diabette diğer duysal uyarıları taşıyan liflerle birlikte belirgin A-Delta tutulumunu gösteriyor olabileceği düşünülmüştür. Ancak bu bulguların çok dikkatli değerlendirilmesi ve önyargılı yorumlardan kaçınılması gerektiğine inanmaktayız. Bu yorumları inanılır bir şekilde yapabilmemiz için sonuçlarımızı doğrulayacak ileri çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus can potentially affect the afferent and efferent pathways of CSP. CSPs were obtained by stimulating sural nerve supramaximally and recording over the soleus muscle in 51 diabetic patients and 19 normal subjects. The patient group was subdivided into three groups depending on the values obtained from these four tests: Tibial nerve motor conduction velocity, H reflex latancy, minimal tibial nerve F response latancy and sural nerve response amplitude. If these tests were all normal or just one of them is patologic, the patient was put in group A, if two tests were abnormal, the· patient was put in group B, patients with three or four abnormal results were put in group C. The results obtained from these groups and from control subjects were compared statistically. CSP onset latencies were late especially when we compared the nondiabetic patients and C group. But there were no differences in durations and finish latencies between groups. Our results suggest that diabetes involves A Delta fibres like other sensoriel afferent fibres. Before interpreating these results, we need new researches that verificate and support our study.