Kemal H. Karpat'ın hayatı, eserleri ve tarih yazıcılığı
Kemal H. Karpat's life, works and historiography
- Tez No: 721825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma öncelikle dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden birisi olan Prof. Dr. Kemal H. Karpat'ın entelektüel ve akademik biyografisini, eserlerini ve tarihçiliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. 1923 doğumlu, Wisconsin Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden olan Karpat, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Washington Üniversitesi'nde master, New York Üniversitesi'nde doktorasını yaptı. ODTÜ, Columbia, Princeton, Harvard, Robert Koleji, Ankara, Yıldız, Bilkent ve Wisconsin Üniversitelerinde siyasal ve sosyal bilimler üzerine dersler verdi. Amerikan Tarihi, Rus Tarihi, Ortadoğu Tarihi ve Osmanlı Tarihi konuları üzerine çalışmalar yaptı, konferanslar düzenledi. 40'ı aşkın kitabı, 20 ülkede yayınlanan 200'e yakın makalesi ve henüz tam olarak tespit edilmemiş sayıda bookreview yazmış olan Karpat, Türk ve dünya tarihçiliğinde çok önemli bir yere sahiptir. Karpat, Amerika'daki Türk Araştırmaları Cemiyeti'nin (International Journal of Turkish Studies) kurucu üyesi ve Middle East of Studies Association'ın üyesidir.
Özet (Çeviri)
This study primarily aims to reveal the intellectual and academic biography, works and historian of Kemal H. Karpat, as one of the leading historians of the world and Turkey. Kemal H. Karpat, born in 1923, is a professor in the Department of History at the University of Wisconsin, after having his undergraduate degree from Istanbul University Faculty of Law, he had his M.A degree from The University of Washington and a PhD from New York University. He lectured in political and social sciences at METU, Columbia, Princeton, Harvard, Robert College, Ankara, Yildiz, Bilkent and Wisconsin Universities. He worked on American History, Russian History, Middle East History and Ottoman History and organized conferences. Kemal H. Karpat, who has written more than 40 books, nearly 200 articles that published in 20 countries and a number of booksreviews that have not yet been fully identified, has a significant place in Turkish and world history. Kemal H. Karpat is a founding member of the International Journal of Turkish Studies and a member of the Middle East of Studies Association.