Ordu ve askeri habitus; Pierre Bourdieu sosyolojisi üzerinden bir analiz
Army and military habitus; an analysis through Pierre Bourdieu's sociology
  1. Tez No: 721826
  2. Yazar: İSMAİL TUFAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED VEYSEL BİLİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, orduyu Pierre Bourdieu sosyolojisi üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Bourdieu'nün pratik teorisi onun geniş bir düzlemde tatbik ettiği çalışmalarına bir giriş sunması açısından, ayrıntılı sayılabilecek bir biçimde tartışılmıştır. İkinci bölümde alan, askeri habitus ve sermaye gibi mefhumlar Bourdieu'nün tahakküm ve iktidarın büyüsünü bozmayı şiar edinen bakışı temelinde, kavramsal ve teorik bir düzlemde tartışılmıştır. Ardından alanın hiyerarşik yapısı ve sermayenin eşitsiz dağılımı dolayımında faillerin deneyimlendikleri yaşam koşullarındaki farklılığın, eşitsizlik örüntüleri üzerine yapılanan bir askeri habitus ile kavranabileceği ileri sürülmüştür. Araştırma bu hiyerarşik yapılanma ve sermaye arasındaki tartışmalı bağın izinden gitmeye çalışmaktadır. Bu doğrultuda rütbe üzerinden faillerin sahip oldukları sermayelerin genel bir resmi tüketim pratikleriyle çizilmeye çalışılmıştır. Ardından faillerin deneyimledikleri yaşam koşullarındaki eşitsiz deneyimlerin kendisini bizzat nakşettiği yatkınlıklarda göstereceği ileri sürülmüştür. Bu iddianın küçük ama etkili bir örneği olarak, TSK'da uzun yıllardır süregelen simgesel mücadelelere ilişkin geliştirdiğimiz önermelere katılım düzeylerindeki farklılık rütbe üzerinden SPSS yardımıyla analiz edilmiştir. Son bölümde ise şimdiye dek yapılan tartışmaların ve anket görüşmelerinin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to deal with the army through Pierre Bourdieu's sociology. The study consists of four main parts. In the first part, Bourdieu's theory of practice is discussed in detail to provide an introduction to his wide-ranging works. In the second part, the field, military habitus and capital are tackled at the theoretical and conceptual level based on Bourdieu's perspective, aiming to break the spell of domination and power. Then, it has been suggested that due to the hierarchical structure of the field and the unequal distribution of capital, the difference in living conditions experienced by the perpetrators can be understood through a military habitus built on patterns of inequality. The research tries to trace the controversial tie between this hierarchical structuring and capital. In this direction, a general picture of the capitals owned by the perpetrators based on rank has been tried to be drawn with consumption practices. Afterward, it has been argued that the unequal experiences in the living conditions experienced by the perpetrators would present themselves in the predispositions. As a small but effective example of this claim, the difference in the level of participation in the propositions that we have developed regarding the symbolic struggles that have been going on in the TAF for many years has been analyzed with the help of SPSS based on rank. In the last part, a general evaluation of the discussions and survey interviews conducted so far has been made.