Okul öncesi dönemde Yaratıcılık Değerlendirme Ölçeği: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Creativity Assessment Scale in preschool period (CASPP): Validity and reliability study
  1. Tez No: 721901
  2. Yazar: DİLARA BEGÜM BÜYÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERİŞEN, DOÇ. DR. BANU USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların yaratıcılık düzeylerini belirlemek üzere kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Ölçek madde havuzunun oluşturulması için ilgili literatür taranmış ve uzman görüşlerine başvurulmuştur. Oluşturulan 50 maddelik taslak ölçek 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören 230 okul öncesi öğrencisine uygulanmıştır. Ölçeğin geçerlik çalışmaları kapsamında görünüş, kapsam ve yapı geçerliği analizleri yapılmıştır. Görünüş ve kapsam geçerliği için uzman görüşlerine başvurulmuş, yapı geçerliğini incelemek amacıyla Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a valid and reliable scale that can be used to determine the creativity levels of 60-72 months old preschool period children. In order to create the scale item pool, the relevant literature was searched and expert opinions were consulted. The 50-item draft scale was applied to 230 pre-school students studying in educational institutions affiliated to the MoNE in Istanbul in the 2020-2021 academic year. Within the scope of the validity studies of the scale, aspect, content and construct validity analyzes were performed. Expert opinions were consulted for face and content validity, and Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted to examine construct validity. The KMO (Kaiser-Meyer-Olkin Measure of Sampling Adequacy) and Bartlett (Bartlett's Test of Sphericity) tests were conducted to determine the conformity of data to factor analysis.