Çok katlı toplu konut yapıları bünyelerinde açık ve yeşil mekânlar oluşturma yöntemleri: Ankara örneği
The methods of creating open and green spaces in multi-storey housing buildings: Ankara example
  1. Tez No: 721900
  2. Yazar: GÜNAY ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, tüm kentler için örnek olabilecek bir biçimde, Ankara kenti özelindeki çok katlı toplu konut yapılarının doğa ile daha ilişkili yaşam mekânlarına sahip olarak ve var olan kentsel ortama olumlu katkı sunacak biçimde üretilmelerini sağlayacak bir yöntem önermektir. Bu amaca ulaşmak için,“konut”ve“yapı bünyelerinde açık ve yeşil mekânlar”üretimi ile ilgili dünya genelindeki kentlerde ve Ankara'daki tarihi süreç teknik ve kuramsal açılardan detaylı olarak incelenmiştir. Bu incelemenin ardından, düşük yoğunluklu yerleşkelerdeki açık ve yeşil mekânlar sistemi örnek model olarak kullanılarak, Ankara kentindeki çok katlı toplu konut yapıları bünyelerinde yer alabilecek açık ve yeşil mekânlar sistemi üretmek üzere, kuramsal düşünce geliştirilmiştir. Geliştirilmiş olan kuramsal düşünce, Ankara'daki üç adet çok katlı toplu konut örneği üzerinde uygulanarak Ankara kenti özelindeki çok katlı toplu konut yapıları için açık ve yeşil mekânlar sistemi önerisi bulgu olarak ortaya çıkarılmıştır. Ardından, bulgu olarak ortaya çıkmış olan sistem incelenmiş, düşük yoğunluklu yerleşkelerdeki açık ve yeşil mekânlar sistemini oluşturan bileşenler ve dünya geneli kentlerindeki seçilmiş örnekler ile karşılaştırılmıştır. Devamında da, söz konusu sistem yaşama geçerken tasarım yönteminde gerçekleşmesi gereken değişiklikler ile tüm bu çalışmaların yaşama geçebilmesi için mevzuat alanında yapılması gereken değişiklikler ve geliştirilmesi gereken özendirmeler ile ilgili öneriler ortaya konulmuştur. Sonuç olarak da, ortaya çıkmış olan açık ve yeşil mekânlar sisteminin doğa ve insanlar üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Yapılmış olan değerlendirmenin sonucunda, söz konusu sistemin, doğa ve insanların üzerinde, dönüm noktası niteliğinde olabilecek olumlu etkiler oluşturma potansiyellerini ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to propose a method that will set an example for all cities, and that will enable the multi-storey mass housing structures in the city of Ankara to be produced with living spaces more related to nature and to contribute positively to the existing urban environment. In order to achieve this aim, the historical process of the production of“housing”and“open and green spaces in buildings”in cities around the world and in Ankara has been examined in detail from technical and theoretical perspectives. Following this examination, the open and green spaces system in low-density city settlements was used as an example model, and a theoretical idea was developed to produce an open and green spaces system that could be included in the multi-storey mass housing buildings in the city of Ankara. The theoretical idea developed was applied on three multi-storey mass housing examples in Ankara, and the open and green spaces system proposal for multi-storey mass housing structures in the city of Ankara was revealed as a finding. Then, the system that emerged as a finding was examined and compared with the components that make up the open and green spaces system in low-density city settlements and selected examples in cities around the world. Subsequently, the changes that need to be made in the design method while the system in question was put into practice were revealed. As a final step, changes that need to be made in the field of legislation and policy proposals that need to be developed in order to put all these studies into practice were put forward. As a result, the effects of the emerged open and green spaces system on nature and people were evaluated. As a result of the evaluation, it has been observed that the system in question has revealed the potential to create positive effects on nature and people, which can be a turning point.