Türkiye'de yatırımlara uygulanan teşvik politikaları ve yatırım indirimi uygulaması
The Encouragement policies applied in Turkey and the investment redundancy application
- Tez No: 72191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Devlet ekonomik, sosyal ve bölgesel kalkınmanın sağlanabilmesi, sanayileşme ve teknolojik gelişmeyi hızlandırma, kıt kaynakların daha rasyonel kullanımını sağla yarak ülke refahının topyekün yükseltilmesini sağlamak ve bölgeler arasındaki denge sizlikleri giderebilmek amacıyla teşvik tedbirleri uygulanmaktadır. Kalkınma planlan içinde yer alan bu teşvikler artan nüfusun istihdamı, milli gelir düzeyinin arttırılması, iç pazarın genişletilmesi, döviz kazandırıcı faaliyetlere dönük, ileri ve uygun teknoloji getiren, uluslararası rekabet sağlayan yatırımların desteklenmesini amaçlamaktadır. Tüm bu gelişmeleri sağlayan teşvikler önce teorik olarak ele alınıp incelenmiş ve konunun daha rasyonel olabilmesi amacıyla yatırım indirimi konusunda bir işletmede uygulama yapılmıştır. Çalışmamız beş bölümden oluş muş olup. birinci bölümde yatırım kavramı ve yatırım çeşitleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Türkiye'de teşvik politikalarının tarihi gelişimi ve Türkiye'de yatırımlara uygulanan teşvik politikaları beş yıllık kalkınma planları çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de yatırımlara uygulanan teşvikler mevzuat açısından ele alınarak teorik olarak ayrı ayrı incelenmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'de yatırımlara uygulanan teşvik tedbirlerinden yatırım indirimi konusu üzerine Aksaray il merkezinde faaliyet gösteren bir işletmede uygulama yapılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise Türkiye'de yatırımlara uygulanan teşvik tedbirlerinin aksayan yönleri ve çözüm önerilerimiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Government has been applying encouragement measures to provide economic, social and reginal developments, to fasten industrialization and tecnological development, to be able to use insufficient sources more rationally and thus to become wealthier nationally and finally to over come regional differences. These encouragements, which are in the plans of development, have been aiming to employ the increasing population, increase the national wealt rate, enlarge the domestic market and to support the investments which provide foreign currency which bring developed and convenient technology and which provide international competition. Encouragements which provide all these developments have been examined teoretically first and later on, to be more rational, a carry through practice at a firm was done. This study consist of five parts. In the first part the concept of investment and the types of investments have been examined. In the second part we have examined how the encouragement policies have developped in the last few decades and encouragements policies appplied in the last few decades and encouragements policies applied to the investments writhin the five-year of development programs framework. In the third part encouragements applied to the investments in Türkiye have been examined seperately. In the fourth part a carry through practice about investment reduction has been done at a firm in AKSARAY. In the last part we have given our recommendations and solutions for the laming sides of the encouragement measures applied to the investments In Türkiye.