Modelling and simulation of laser induced periodic surface structuring
Lazer kaynaklı periyodik yüzey yapılandırmasının modellenmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 783310
  2. Yazar: MAHMUT SİNAN YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHOR PAVLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda, lazer kaynaklı periyodik yüzey yapılandırmaya (LIPSS) olan ilgi, kullanımındaki kolaylık ve maliyet etkinliği nedeniyle artmaktadır. Geleneksel olarak kullanılan mikro ve nano yüzey yapılandırma yollarına gelecek vaadeden bir alternatiftir. Alanda genel kabul görmüş ve desteklenen teorik çalışmalar olmasına rağmen, olgunun tam bir modeli yoktur. Bu tez çalışması, yüzey pürüzlerinden saçılmaya dayalı teorik bir model sunar ve yüzey yapılarını oluşturmak için malzeme yüzeyindeki termokimyasal etkileşimleri de içerir. Bu model, malzeme, lazer ve tarama parametrelerini girdi olarak alan ve yüzey taraması sonucu oluşan yüzey yapısını bulan bir simülasyon yazılımında uygulanmaktadır. Simülasyon yazılımı, Ti yüzeyinde normal LIPSS gözlemlemek için kullanıldı ve paralel LIPSS sonuçlarıyla doğrulandı. Bu çalışmada deneysel olarak gösterildiği gibi, doğrusal olarak polarize ışıkla tek bir tarama kullanarak, çeşitli LIPSS türlerinin, özellikle altıgen LIPSS'nin varlığını tahmin eder. Simülasyonda elde edilen parametreler, altıgen LIPSS elde etmek için üretimde kullanıldu. Ti yüzeylerinde istenilen yüzey yapıları elde edildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, the interest in laser-induced periodic surface structuring (LIPSS) is increased due to its flexibility and cost efficiency. It is a promising alternative to the conventional ways of surface micro and nano structuring. Although, there are generally accepted and supported theoretical studies in the field, the phenomenon lacks a complete model. This thesis study presensts a theoretical model based on scattering from surface nonuniformities, and includes thermochemical interactions on the surface of the material to create the grooves. This model is implemented in a simulation software that takes material, laser and scanning parameters and finds out the resulting surface structure. The simulation software is used to observe normal LIPSS on the surface of Ti and validated by normal LIPSS results. It predicts the existence of various more types of LIPSS, specifically hexagonal LIPSS, using a single scan with linearly polarized light, as demonstrated experimentally in this work. The parameters obtained in the simlation are used in fabrication to obtain hexagonal LIPSS. The desired surface structures are obtained on Ti surfaces.