Akne vulgaris tanılı hastalarda yaşam kalitesi ve akne şiddeti ile kronotip farklılıkları ve uykusuzluk ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between acne severity and quality of life with chronotype differences and insomnia in patients diagnosed with acne vulgaris
  1. Tez No: 721954
  2. Yazar: DİLARA GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Akne vulgaris toplumda yaygın olarak görülen ve genetik-hormonal etkileşimler sonucu ortaya çıkan pilosebase ünitelerin sınırlı, kronik, inflamatuvar bir hastalığıdır. Son yıllarda hem psikiyatrik bozuklukları hem de psikosomatik bozuklukları açıklamak amacı ile öne çıkan kavramlardan biri biyolojik ritimdir. Biyolojik ritimler arasında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Bu çalışma ile akne vulgaris hastalarında kronotip tercihleri, uykusuzluk, hastalık şiddeti ve yaşam kalitesinin birbiriyle ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel nitelikte olan bu çalışmaya Mayıs 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniğine başvurup, çalışmaya katılmayı kabul eden Akne Vulgaris tanılı 18-30 yaş aralığındaki 151 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların kişisel bilgileri sosyodemografik veri formuna kaydedilmiştir. Veri formunun ardından hastalara, Global Akne Derecelendirme Sistemi, Görsel Analog Skala, Akne Yaşam Kalitesi Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Uykusuzluk Şiddet İndeksi ve Sabahlılık-Akşamlılık Ölçeği adı verilen altı adet ölçek uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Acne vulgaris is a limited, chronic, inflammatory disease of the pilosebaceous units, which is common and occurs as a result of genetic-hormonal interactions. Biological rhythm is one of the concepts that has come to the fore in recent years to explain both psychiatric disorders and psychosomatic disorders. There are distinct differences between these three rhythms. The aim of this study was to determine the relationship between chronotype preferences, insomnia, disease severity and quality of life in acne vulgaris patients. Methods: In this descriptive, cross-sectional study, 151 patients aged between 18-30 years, who applied to Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine Dermatology Polyclinic between May 2020 and May 2021, agreed to participate in the study and were diagnosed with Acne Vulgaris. The personal information of the participants was recorded in the sociodemographic data form. Six scales called Global Acne Grading System (GAGS), Visual Analogue Scale (VAS), Acne Quality of Life Scale (AQLS), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Insomnia Severity Index (ISI) and Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ) were administered to the patients.