Akne vulgaris tanılı hastalarda benlik saygısı ve ilişkili etmenler
Factors associated with self-esteem in patients with acne vulgaris
  1. Tez No: 447495
  2. Yazar: AHMET HERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL OZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Akne vulgaris tanılı hastalar psikososyal problemlerle sıkça rastlanabilmektedir. Bu çalışmada akne vulgraisin benlik saygısına etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 50 akne vulgaris tanılı ve 50 sağlıklı kontrol grubu alındı. Aknenin klinik şiddeti dermatolog tarafından Global Akne Derecelendirme Sistemi (GADS) kullanılırak hafif, orta, şiddetli şeklinde değerlendirilip hastalara kısa bir psikiyatrik görüşme sonrası sosyodemografik veri formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Beden Algısı Ölçeği (BAÖ), Akne Yaşam Kalitesi Ölçeği (AYKÖ), Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADÖ), Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ), Bedensel Duyumları Abartı Ölçeği (BDAÖ) ölçekleri uygulandı. LSKÖ psikiyatri hekimi tarafından psikiyatrik görüşme içinde doldurulmuş olup geri kalan ölçekleri çalışmaya katılanlar kendileri doldurdu. AYKÖ dışındaki tüm ölçekleri sağlıklı kontrol grubu da doldurdu ve kontrol grubuyla da kısa psikiyatrik görüşme yapılıp LSKÖ hekim tarafından puanlandı. Bulgular: Akne vulgarisli hastalar ve sağlıklı kontrol grubun arasında yaş, cinsiyet, özgeçmiş ve soygeçmişte ruhsal hastalık açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Hasta ve kontrol grubunun ölçek skorları açısından karşılaştırılmasında bedensel memnuniyet skorları dışındaki tüm değerlerde hasta grubunu skorları kontrol grubuna göre yüksek saptandı. Akneli hastaların cinsiyet, akne şiddeti, lezyon yerleşim yeri ve lezyon süresi ile ölçek skorları karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Bu çalışmanın sonucu olarak depresyon, benlik saygısı, anksiyete, sosyal anksiyete, bedensel belirti şiddeti aknelilerde kontrol grubuna göre yüksek saptandı. Ölçek skorları ile cinsiyet, lezyon yerleşim yeri, lezyon yerleşim süresi ve akne şiddeti arasında anlamlı fark saptanmadı. Akne şiddeti arttıkça yaşam kalitesinin daha çok bozulduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Patients with acne vulgaris often face psychosocial problems. This study aims to explore the effects of acne vugaris on self-esteem. Method The population of the study includes 50 patients with acne vulgaris and 50 healthy individuals as a control group. Following the assessment of the clinical severity of acne by a dermatologist using Global Acne Grading System (GADS) as light, mild, severe, and a short psychiatric interview with each patient, patients were evaluated using socio-demographic data sheet, Rosenberg's Self-Esteem Scale (RSES), Body-Image Perception Scale (BIPS), Acne-specific Quality of Life Questionnaire (Acne-QoL), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), and Exaggeration of Physical Sensations Scale (EPSS). LSAS was completed by a psychiatrist as part of the psychiatric interview while all the other scales were self-reported. Except Acne-QoL, all the other scales were reported by the healthy control group and the control group was also interviewed by the psychiatrist briefly in order for the LSAS to be scored. Findings: No significant differences were identified for any mental illness between the patients with acne vulgaris and those who were in the control group in terms of age, gender, background and social background. The comparison of scale scores between patient and control groups showed that patient group scored higher than the control group for any scale other than the body-image perception. No statistically significant differences were found when the scale scores were compared with the gender, acne severity, area and duration of the lesion. Conclusion: The results of the study showed that patients with acne had higher levels of depression, anxiety, social anxiety, physical symptom intensity and self-esteem when compared to the control group. No significant differences were found between gender, acne severity, area and duration of the lesion. It was found that quality of life was further declined with the increasing acne severity.