Effect of vildagliptin and metformin on anxiety in streptozotocin induced diabetic rats
Streptozotosin ile diyabet oluşturulan sıçanlarda vildagliptin ve metforminin anksiyete üzerine etkisi
- Tez No: 721982
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARZU YİĞİT, PROF. DR. NAZAN DOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Diabetes mellitus, insülin sekresyon eksikliğinden veya etkisindeki bir bozukluktan kaynaklanan metabolik bir hastalıktır. Metformin ve vildagliptin, tip 2 diabetes mellitus tedavisinde kullanılan en bilinen ilaçlardan ikisidir. Çalışmanın amacı, streptozosin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda metformin, vildagliptin ve bunların kombine kullanımının anksiyete üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla, 50 erkek Wistar sıçanın 10'u kontrol grubu (K) olarak ayrıldıktan sonra diğerlerinde streptozotosin ile diyabet oluşturuldu. Diyabetli hayvanların da 10'u diabetic kontrol grubu (D) olarak ayrıldıktan sonra kalanları 3'e ayrılarak 500 mg/kg metformin (DM), 50 mg/kg vildagliptin (DV) ve her ikisinin kombinasyonu (DMV) ile 15 gün boyunca tedavi edildi. Sonrasında hayvanlar açık alan ve yükseltilmiş artı labirent testine tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is caused by insulin secretion deficiency or a disorder in its action. Vildagliptin and metformin are two of the most recognized drugs that are used in the treatment of type 2 diabetes mellitus. The study aimed to compare the effects of metformin, vildagliptin, and their combined effect in altering behaviours of streptozocin-induced diabetic rats. For this purpose, after 10 of 50 male Wistar rats were separated as the control group (C), diabetes was induced in the others with streptozotocin. After separation of 10 diabetic control group (D), other diabetic animals were divided into 3 and treated with 500 mg/kg metformin (DM), 50 mg/kg vildagliptin (DV) and a combination of both (DMV) for 15 days. The animals were then subjected to open field and elevated plus maze testing.