Faces of Biophilia in the vernacular architecture of the Gulf area (and lessons from it for contemporary buildings)
Körfez bölgesinin yerel mimarisinde Biyophilia'nın yüzleri (ve çağdaş binalar için dersler)
  1. Tez No: 721984
  2. Yazar: ARIBA BHAROOCHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATHANASIOS STASINOPOULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, araştırmanın amacı, Basra Körfezi olarak da bilinen Arap Körfezi çevresindeki bölgenin yerel mimarisinde Biophilia'nın izlerini bulmak, Biophilia'nın varlığı, çevresel, sosyokültürel faktörler ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Yerel mimarinin tasarım özellikleri incelenmekte ve çağdaş yapılarda uygulanabilecek derslerin çıkarılması amaçlanmaktadır. Biophilia hipotezi, çoğu insanın doğuştan gelen bir doğa sevgisine sahip olduğunu öne sürüyor - bunu geçiyoruz ve bununla bağlantı kurmadan sağlığımız zarar görebilir. Dolayısıyla biyofilik tasarım, doğal unsurları ve süreçleri yapılı çevreye entegre ederek bu doğa arzusunu yatıştırmak için uygulanan bir çözümdür. Biyofili, sosyoloji, fizyoloji gibi çeşitli disiplinlerde, tıbbi araştırmalarda olduğu kadar mimari ve iç tasarımda da geniş bir bilişsel alandır. Bu makale, Biophilia'nın topluluk, bina veya küçük proje düzeyinde uygulanabileceği mimari bağlama odaklanmaktadır. Yerel mimari, sosyokültürel ve çevresel olmak üzere iki farklı kategoriye ait olan ve dünyanın geri kalanında olduğu gibi Körfez'de de yerel mimarinin oluşmasında etkisi olan bir dizi faktörü yansıtmaktadır. Bu araştırma, Körfez bölgesindeki yerel binalara gömülü olarak Biophilia'nın çeşitli yüzlerini anlamak ve çağdaş mimari uygulamalar için ondan dersler çıkarmak için ilgili örnekler aracılığıyla bu mimarinin çeşitli yönlerini araştırıyor. Bu, bölgedeki biyofili varlığını analiz etmek için 14 biyofilik tasarım modeli temel alınarak yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to find traces of Biophilia in the vernacular architecture of the region around the Arab Gulf, also known as the Persian Gulf, in order to understand the relationship between the presence of Biophilia, the environmental, sociocultural factors and the sustainable design features of the local vernacular architecture is studied, aiming to draw lessons that could be applied in contemporary buildings. The Biophilia hypothesis proposes that most humans have an innate love of nature—we long for it and without connecting with it, our health could suffer. So, biophilic design is an applied solution to appease this desire for nature by integrating natural elements and processes into the built environment. Biophilia is a broad cognitive area in various disciplines like sociology, physiology, in medical researches as well as in architecture and interior design. This paper focuses on the architectural context, where Biophilia can be implemented at the community, building, or small-project level. The vernacular architecture reflects a set of factors that belong to two different categories, sociocultural and environmental, which have had an impact on generating the vernacular architecture around the Gulf as in the rest of the world. This research surveys various aspects of that architecture through relevant samples in order to understand the various faces of Biophilia as embedded in the vernacular buildings of the Gulf region as well as, to draw lessons from it for contemporary architectural applications. This is to be done through taking the 14 patterns of biophilic design as a base to analyses the presence of biophilia in the region.