Faces of biophilia in contemporary Turkish architecture
Modern Türk mimarisinde biyofilik elemanlar
- Tez No: 483968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATHANASIOS STASINOPOULOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, son yıllarda zeminde, çatılarda ve cephelerde üç çeşit yeşil alan çeşitlerinin yanı sıra çağdaş biyofili vakalarını da inceliyor. Bu araştırma teorik referansları ve Türkiye'de karakteristik yeşil örneklerin bir koleksiyonunu içermektedir. İnsanların yeşil kavramlara nasıl tepki verdiklerini anlamak için bir anket çalışması yapılmıştır, Bu anket çalışması halkın bugünkü yapılı çevre koşullarında biyofili ile nasıl bir ilişki içinde olduğunu araştırıyor. İşaretler ve öğeler, doğal ışık, doğal peyzajlar ve su temini gibi elemanların biyofili ile ilgili doğal unsurları içeren mimari örneklerin çoğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis reviews three types of greenery in recent buildings, on the ground level, on roofs and on facades, as contemporary cases of biophilia in the Turkish built environment, in order to appraise the interaction between local people and nature in the context of architecture. This research includes theoretical references and a collection of characteristic green examples in Turkey. To understand how people respond to green concepts, a survey will investigate how Turkish public relate with biophilia in their built environment today. Signs and elements shows us most of architectural examples include natural elements such as natural light, natural landscapes, water supply which are related with biophilia.