Edirne ekolojik koşullarında yazlık mavi taş yoncası (Melilotus caeruleus(L.) Desr.)'nın ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi
Determination of forage yield and quality properties of blue melilot (Melilotus caeruleus (L.) Desr.) under Edirne ecological conditions
- Tez No: 721998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışma, Edirne ekolojik koşullarında yazlık ekilen mavi taş yoncasının ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Edirne ili Uzunköprü İlçesi Gazihalil Köyü çiftçi arazisinde susuz koşullarda, 2020-2021 yıllarında yürütülmüştür. Sıra arası 25 cm olan ve 5 m uzunlukta 20 sıradan oluşan parsellere ekim yapılmıştır. Ekimle birlikte dekara 3 kg saf azot ve fosfor gelecek şekilde gübre uygulaması yapılmıştır. Bitki boyu, bitkide yaprak sayısı, yaprak uzunluğu, yaprakçık boyu, yaprakçık eni, yaprak/sap oranı, yeşil ot verimi ve kuru ot verimi ile bazı kalite özellikleri (ham protein oranı, ham protein verimi, asit deterjanda çözünmeyen lif ve nötr deterjanda çözünmeyen lif) belirlenmiştir. En yüksek bitki boyu (38,03 cm), sap çapı (0,43 cm), yeşil ot verimi (554,10 kg/da), kuru ot verimi (103,66 kg/da) ve ham protein verimi (18,94 kg/da) ilk yılda belirlenmiştir. Bununla birlikte, mavi taş yoncası Edirne ilinde otlatma mevsimi başlayana kadar mart ayı sonunda ve nisan ayında mera yönetimine uygun olarak geçici mera şeklinde de otlatılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation was to determine forage yield and quality properties of blue melilot in spring sowing under Edirne ecological conditions. The study was conducted during 2020-2021 at Gazihalil village of the Uzunkopru-Edirne province in Thrace, Turkey. Seed was sown in plots of 20 rows, with a spacing of 25 cm and 5 m in length. A basal fertilizer containing 30 kg ha-1 nitrogen and phosphorus were incorporated into the soil at the time of land preparation. The plant height, number of leaves per plant, leaf length, leaflet width, leaflet length, leaf/stem ratio, green fodder yield, dry matter yield, crude protein, crude protein yield, acid detergent fiber and neutral detergent fiber were determined. The highest plant height (38,03 cm), stem diameter (0,43 cm), green fodder yield (5,54 t/ha), dry matter yield (1,03 t/ha) and crude protein yield (189, 40 kg/ha) were found from blue melilot at the first year (2020). At the same time, blue melilot can be grazed at the end of march and in April until the start of grazing season at Edirne province. It will be appropriate to carry out the grazing in this period according to the range management.