Colours in Wittgenstein's philosophy
Wittgenstein'ın felsefesinde renkler
- Tez No: 722013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, Ludwig Wittgenstein'ın renk felsefesini detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Wittgenstein'ın temel iddiası, renkleri anlamak için renk geometrisi veya renk matematiği olarak adlandırdığı renk kavramlarının mantıksal gramerini kavramak gerektiğidir. Bu tezde, Wittgenstein'ın Renk Üzerine Notlar çalışmasında yeterince açıklamadığı renk kavramlarının kompleks kullanımlarını, onun renk körlüğü konusundaki tartışmaları dikkate alınarak açıklanmıştır. Bu tez, Wittgenstein'ın renklerle ilgili dil oyunlarına dair argümanını anlamak için akromatopsi hastalarının günlük dillerde renk kavramlarını nasıl kullandığını gösteren bazı örnekleri tartışıyor. Böylelikle, Wittgenstein'ın fikirleri ile algısal ve görsel hastalıkların dil becerisi üzerindeki etkileri arasındaki ilişkiyi inceleyerek renk kavramlarının hayatımızdaki durumu hakkında farklı bakış açıları önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate Ludwig Wittgenstein's philosophy of colour in detail. His main claim is that it is necessary to grasp the logical grammar of colour concepts called the geometry of colour or the mathematic of colour by Wittgenstein in order to understand colours. In this thesis, the complex usages of colour concepts, which he does not adequately describe in the Remarks on Colour, are explained by considering his debates on colour blindness. This thesis discusses some samples that demonstrated how achromatopsia patients use colour concepts in daily languages in order to understand Wittgenstein's argument of the language–games about colours. In this way, this thesis suggests different points of view about the state of colour concepts in our lives by examining the relationship between Wittgenstein's ideas and the effects of perceptual and visual diseases on language ability.