Syntactic and lexical complexity of Turkish learners' spoken discourse of English
İngilizce öğrenen Türklerin sözlü söylemlerinde sözdizimsel ve sözcüksel karmaşıklık
  1. Tez No: 722022
  2. Yazar: OZAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Konuşma becerisi, Yabancı Dil Olarak İngilizce öğrencilerinin öğrenmesi gereken becerilerden biridir ve öğrenmesi en zor becerilerden biri olarak kabul edilir. Konuşma becerisi, akademik performans, üniversiteden mezun olma, iyi bir kariyer ve başarılı bir iletişim için hayati önem taşıdığından özellikle üniversite öğrencileri için çok önemlidir. Bu çalışma, B1 düzeyindeki İngilizce öğrenenlerin sözlü söylemlerinin sözdizimsel ve sözcüksel karmaşıklığını araştırmayı ve konuşma aktivitesinin türünün sözdizimsel ve sözcüksel karmaşıklık üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma 30 Türk üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Üç farklı konuşma görevi kullanıldı: kişisel, tasvir ve öyküleme. Öğrencilerin sözlü üretimleri, web tabanlı sözdizimsel ve sözcüksel karmaşıklık çözümleyicileri kullanılarak yazıya döküldü ve incelendi. Analizörlerden elde edilen sayısal veriler SPSS programındabetimsel analiz, korelasyon analizi ve bağımlı örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin sözdizimsel ve sözcüksel karmaşıklık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bağımlı örneklem t testlerinin sonuçları, aktivite türünün sözlü anlatımdaki sözdizimsel ve sözcüksel karmaşıklık üzerinde bir etkisi olduğunu göstermiştir. Sözdizimsel ve sözcüksel olarak en karmaşık cümleler kişisel aktivitede üretildi ve ikinci en iyi karmaşıklık tasviraktivitesinde ölçüldü. Bu çalışmanın malzeme tasarımcıları, EFL eğitmenleri ve test geliştiricileri için sonuçları vardır. Daha düşük yeterlilik seviyeleri için konuşma görevleri tasarlanırken konu ve konu aşinalığı dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The English language has become an international language and many academics and researchers have been working to find a more efficient and convenient approach to teach and test it. Speaking is one of the skills that English as a Foreign Language students need to master and is regarded as one of the most difficult skills in the learning experience. Speaking skill is especially crucial for university students as it is vital for academic performance, for graduating from university, for pursuing a good career and successful communication. This study aims to investigate the syntactic and lexical complexity of the B1 level of English learners' spoken discourse, as well as examining the effect of speaking task type on syntactic and lexical complexity. The study was conducted with 30 Turkish university students. Three different speaking tasks were employed: a personal task, a descriptive task, and a narrative task. Students' spoken productions were transcribed and examined utilizing web-based syntactic and lexical complexity analyzers. The numerical data obtained from the analyzers were analyzed in descriptive statistics, correlation analysis and paired sample t-tests in the SPSS program. The findings showed that there was no statistically significant correlation between the syntactic and lexical complexity development of the students. The results of the student t-test indicated that the task type had an effect on the syntactic and lexical complexity in spoken discourse. The most syntactically and lexically complex sentences were produced in the personal task and the second-best complexity was measured in the descriptive task. This study has ramifications for material designers, EFL instructors, and test developers. Topic and subject familiarity should be taken into account while designing speaking tasks for lower proficiency levels.