Yükseköğretim kurumları yönetim kademelerindeki kadınların liderlik özelliklerinin incelenmesi: Trakya Üniversitesi örneği
Investigation of leadership characteristics of women in administration levels of higher education institutions: The case of Trakya University
- Tez No: 722032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ZÜMRÜT BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kadının ekonomik ve sosyal hayatta yeterince bulunamaması sorunsalı yönetim kademelerinde de yer alamamasına sebep olmaktadır. Sanayi Devrimi sonrası çalışma hayatında ve karar alma süreçlerinde yer almaya başlayan kadınlar, 21. yüzyılın ilk çeyreği bitmek üzereyken halen yönetim kademelerine ulaşmakta zorluklar yaşamaktadır. Bu araştırma yükseköğretim kurumlarından biri olan Trakya Üniversitesi'nin yönetim kademelerinde görev yapan kadın yöneticilerin liderlik özelliklerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın ölçüt örneklemi; 2021-2022 Eğitim Öğretim döneminde Trakya Üniversitesinde akademik ve idari kadrolarda görev yapmakta olan kadın yöneticiler olarak belirlenmiştir. Bu amaçla hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile kadın yöneticilerin liderlik özellikleri ve liderlik davranışları saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada 20 kadın yönetici ile yüz yüze ya da çevrimiçi görüşmeler yapılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen veriler nitel veri analiz yöntemlerinden betimleyici içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Verilerinin analizinde içerik ve betimsel analiz kullanılmış̧; araştırma desenine uygun olarak temalar belirlenmiş̧, belirlenen temalar kategorilere ayrılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların liderlik özelliklerden tarafsız ve adil olmanın, hitap yeteneğine sahip olmanın, çalışkan olmanın önemine vurgu yaptıkları tespit edilmiştir. Yöneticilik özellikleri kapsamında yine adil olmak, liyakate önem vermek, duyarlı olmak ve otoriter olmak vurgulanmıştır. Yöneticilikte karşılaşılan olumlu durumlara ilişkin saygınlığın atması, fikir ve görüşlerine önem verilmesi, rol model olması belirtilmiştir. Yaşanılan olumsuz durumlara ilişkin bürokratik prosedürler, yardımcı personel yetersizliği, kadınlar arası çatışmalar vurgulanmıştır. Cinsiyet ayrımcılığı kaynaklı sorun olarak erkeklerin kadınlardan talimat almayı sevmemesi tespit edilmiştir. Bulgular sonucunda kadın yöneticilerin erkeklerden farklı liderlik davranışları sergilemedikleri belirlenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen görüşler katılımcıların kadın olmalarının yöneticilik ve liderlik görevlerinde büyük bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Ancak ataerkil toplum yapısının yönetim kademelerinde kadının yer alamaması sorunsalına neden olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The problematic that women's not enough take place in economic and social life causes them not to take part in the administrative levels. Women, who started to take part in working life and decision process after the Industrial Revolution, still have difficulties in reaching administrative positions as the first quarter of the 21st century is about to end. This research aims to determine the leadership characteristics of women administrators working in the administrative positions of Trakya University, one of the higher education institutions. This research was designed by the basic qualitative research analysis. The criterion sample of the research is the women administrators working in the 2021-2022 academic year, at Trakya University. The participants of the research include twenty women administrators and data were collected through interview form designed by the researcher based on the literature and peer review and content analysis was conducted. As a result of the research, the participants emphasized generally the leadership characteristics as the importance of being impartial and fair, having the ability to address, and being hardworking. Being fair, giving importance to merit, being sensitive and being authoritarian are emphasized within the scope of administrative characteristics. It is stated that the dignity of the positive situations encountered in management, giving importance to their ideas and opinions, and being a role model. Bureaucratic procedures, experienced, lack of auxiliary personnel and conflicts between women were emphasized as the negative situations It has been determined that men do not like to receive instructions from women as a problem stemming from gender discrimination. It has been concluded that the women administrators do not exhibit different leadership behaviors than men. The opinions obtained within the scope of the research show that the fact that the participants are women does not have a great effect on their managerial and leadership roles. From that point, it is understood that there is not significant differences except biological differences between women and men in administrative levels. However, it has been emphasized that the patriarchal social structure causes the problem of women not being able to take place in the management levels.