Standart tarım traktörlerinde çeki gücünün tahmini için bir model geliştirilmesi
Developing a model for estimating drawbar performance in standard agricultural tractors
- Tez No: 722056
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ONURBAŞ AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı; traktörlerin çeki gücüne etkili faktörlerin incelenerek bu faktörlerin etki derecelerinin belirlenmesi ve traktörlerin teknik özellikleri ile test verilerinden yararlanılarak çeki gücü tahmini için bir model geliştirilmesidir. Çalışmada; OECD standart kod 2'ye göre test yapan Nebraska Üniversitesi Test Merkezi'nden alınan 181 adet tarım traktörüne ait deney sonuçları kullanılmıştır. 2 WD ve 4WD çekiş özelliklerine sahip tarım traktörlerinin maksimum motor gücü, ağırlık, lastik genişliği, jant çapı, çeki demiri yüksekliği, maksimum çeki kuvveti, maksimum çeki gücü, 10km/h hıza en yakın hızdaki maksimum çeki gücü, patinaj değerleri ve yakıt tüketim değerleri Microsoft Excel uygulamasına girilmiş ve IBM SPSS programı kullanılarak istatistiki hesaplamalar yapılmıştır. Traktörlerin çeki kuvvetlerine ve çeki güçlerine traktörün hangi parametrelerinin ne kadar etkili olduğu bulunmuş, ayrıca 2WD ve 4WD traktörlerin çeki kuvveti, çeki gücü ve yakıt tüketimlerinin, bu parametreler kullanılarak en yüksek doğrulukta tahmin edilmesini sağlayacak bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda 6 adet tahmin modeli geliştirilmiştir. Bu modeller, geliştirme aşamasında kullanılmayan 16 adet traktör ile test edilmiş ve istatistiki olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; examining the factors affecting the drawbar performance of tractors and determining the degree of influence of these factors and developing a model for drawbar performance estimation by using the technical characteristics and test data of tractors. In the study; test results of 181 agricultural tractors taken from the University of Nebraska Test Center, which performs tests according to OECD standard code 2, were used. Maksimum engine power, weight, tire width, rim diameter, drawbar height, maksimum drawbar pull, maksimum drawbar power andmaksimum drawbar power at the closest speed to 10km/h values of agricultural tractors with 2 WD and 4WD traction characteristics. They were entered into Microsoft Excel application and statistical calculations were made by using IBM SPSS program. It was tried to find out which parameters of the tractor affect the tractors' drawbar performance and it was aimed to develop a model that would provide the highest accuracy estimation of the pull and traction power of 2WD and 4WD tractors.As a result of the study, 6 prediction models were developed.These models were tested with 16 tractors that were not used during the development phase and statistically significant results were obtained.