'Ana' tanrıça kültünün Pessinus'dan Roma'ya gidişi -Antik kaynaklar, arkeolojik ve epigrafik veriler ışığında-
Travel of the 'Mother' goddess cult from pessinus to rome -In the light of ancient sources, archaeological and epygraphic data-
- Tez No: 722055
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Anadolu'da köklü bir geçmişe sahip olan“Ana”tanrıça inancı değişen medeniyet ve toplumlara karşın varlığını çağlar boyu sürdürmeyi başarmıştır. Hiçbir tanrıça onun kadar geniş bir tapınım alanına sahip olmamıştır. Farklı dönemlerde, farklı kültürlere kolayca adapte olabilen bir tanrıça olarak karşımıza çıkmıştır. Külte dâhil edilen yeni özellikler olsa da o asla yerel kimliğini kaybetmemiştir. Tezin özünü Pessinus'daki tanrıçanın önce Pergamon'a oradan Şehir Roma'ya uzanan yolculuğu oluşturmaktadır. Kült, Pessinus-Pergamon-Roma üçgeninde, Helenistik Dönem'in siyasi olaylarının ışığında değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda filolojik kaynakların yanısıra ağırlıklı olarak arkeolojik ve epigrafik verilerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The belief in the“Mother”goddess, which has a deep-rooted history in Anatolia, has managed to maintain its existence for ages despite changing civilizations and societies. No goddess has had such a wide area of worship. In different periods, she appeared as a goddess who could easily adapt to different cultures. Although there are new features included in the cult, it has never lost its local identity. The essence of the thesis is the journey of the goddess in Pessinus, first to Pergamon and then to the City of Rome. The cult was evaluated in the Pessinus-Pergamon-Rome triangle, in the light of the political events of the Hellenistic Period. In this direction, besides the philological sources, mainly archaeological and epigraphic data were used.