1970-2021 yılları arasında davranışsal finans temelinde bibliyometrik analiz; Scopus veri tabanı örneği
Behavioral finance based bibliometric analysis between 1970-2021; Scopus database example
- Tez No: 722065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Davranışsal finans günümüzde birçok bilim dallarını etkileyerek bireyin yapacağı kararlarda bilişsel ve duygusal eğilim göstermesine neden olmaktadır. Birey hem bilişsel hem de duygusal eğilimleri doğru şekilde kullandığında etkili bir karar mekanizması hazırlamış olur. Bireyin bu duygusal ve bilişsel eğilimleri hem pratikte hem de teoride karar verme sürecinde daha etkili sonuçlar elde ettiği gözlemlenmektedir. Bu araştırmada davranışsal finans temellerinde karar vermeyi etkileyen bilişsel ve duygusal eğilimlerin Dünya ve Türkiye geneli yayımlanan kaynak, yazar, atıf sayısı, ülke, dil ve yıllara göre bibliyometrik analiz yöntemi kullanılarak ortaya konulması amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında Scopus veri tabanı üzerinden tarama terimi yazılan girdi bölümüne konu ile ilişkin ''davranışsal finans'' anahtar kelimesini Türkçe ve İngilizce dilinde yazılarak veri tabanları üzerinden inceleme yapılmıştır. Araştırmada belirtilen veri tabanlarından ulaşılan makalelerin bibliyometrik analizlerinin yapılması için bulunan davranışsal finans ve davranışsal finans eğilimleri alanında yapılmış çalışmalar değerlendirilmiştir. Buna istinaden bilim alanlarına göre dağılımı, yıllara göre çalışma sayısı, çalışmaların atıf sayıları, üniversite bazında yapılan çalışma sayısı, çalışma türleri, çalışmanın yayımlandığı dergiler, çalışmada kullanılan kelime ve kelime grupları araştırılarak ilgili parametreler belirlenmiştir. Makalelerle ilgili çıkarım yaparken içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Yapılan araştırmaların sonuçları doğrultusunda davranışsal finansın birey üzerindeki etkileri ile sergilemiş oldukları davranışsal finans eğilimleri ile doğru bir finansal karar aldıkları sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance affects many branches of science today, causing the individual to show cognitive and emotional tendencies in the decisions to be made. When the individual uses both cognitive and emotional tendencies correctly, he has prepared an effective decision mechanism. Accordinggly, it is observed that more effective results are achieved in decision making process with the individual knowing such emotional and cognitive tendencies both in practice and in theory. This study, aims to reveal the cognitive and emotional tendencies that affect decision making on the basis of behavioral finance by using bibliometric analysis method according to sources ublished across World and in Turkey, authors, citation numbers, countries, languages and years. Within the scope of the research, the keyword“behavioral finance”was written in Turkish and English in the introduction part of the Scopus database, where the search term was written, and the databases were examined. For the bibliometric analysis of the articles accessed from the databases specified in the research, studies in the field of behavioral finance and behavioral finance trends were evaluated. Accordingly, the distribution according to the branches of science, the number of studies by years, the number of citations of the studies, the number of studies on the basis of universities, the types of studies, the journals in which the study was conducted were examined. published, the words and word groups used in the study were searched and the relevant parameters were determined. Content analysis method was used while making inferences about the articles. In line with the results of the research, it was concluded that the effects of behavioral finance on the individual and behavioral finance trends and they made the right financial decisions.