Subjective and relational experiences of young adults with stuttering
Kekemeliği olan genç yetişkinlerin öznel ve ilişkisel deneyimleri
  1. Tez No: 722064
  2. Yazar: İREM CEYLAN ULUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, YRD. DOÇ. DR. AYŞEN MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, kekemeliği olan genç yetişkinlerin öznel ve ilişkisel deneyimlerini incelemektir. Bilhassa, araştırmanın amacı, kekemeliği olan genç yetişkinlerin deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarını ve kekemeliğin hayatlarına etkisini anlamaktır. Nitel araştırma yöntemi, çalışmanın amacına paralel olarak uygulanmıştır. Üçü kadın, dördü erkek olmak üzere kekemeliği olan yedi kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan temaları keşfetmek için Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada, (1) kekemelik algısı, (2) otorite figürleriyle gergin ilişki, (3) hayali aşağılanmadan kaynaklanan kaçınma (4) kekemeliğin işlevleri, (5) erken dönem ilişkisel deneyimler olmak üzere beş üst tema ortaya çıkmıştır. Sonuçlar Lacanyen Psikanalitik kuram çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current research is to examine the subjective and relational experiences of young adults who stutter. Particularly, the purpose of the research is to understand how young adults with stuttering make sense of their experiences and the impact of stuttering on their lives. Qualitative research method was applied in parallel to the aim of the study. Semi-structured interviews were conducted with seven individuals who stutter, three of whom were female and four were male. Interpretative Phenomenological Analysis method was applied to explore emerging themes. In the research, five superordinate themes have emerged, which are (1) perception of stuttering, (2) tense relationship with authority figures, (3) avoidance due to imagined humiliation, (4) functions of stuttering, (5) early relational experiences. The results were discussed with the framework of Lacanian Psychoanalytic theory.