Keten elyaf takviyesi ile hibritleştirmenin CTP kompozitlerin darbe dayanımına etkilerinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effects on impact strength of hybridization of GFR polymer composites with flax fiber reinforcement
  1. Tez No: 722068
  2. Yazar: UĞUR KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHCET DAĞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, E-cam elyaf takviyeli epoksi kompozit (CTPK) malzeme daha düşük maliyetli ve çevre dostu olabilmesi adına, keten elyaf ile hibritleştirilmiş ve düşük hızlı darbe testlerine tabi tutulmuştur. Bu kapsamda cam/keten elyaf takviyeli hibrit kompozitler (CKTPK) farklı yığılma sıraları ve farklı açılar ile dizilerek, vakum infüzyon yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen her bir numune 150X100 mm boyutlarında kesilmiş ve test cihazına dört tarafından ankastre olacak şekilde yerleştirilmiştir. Daha sonra numunelere düşey ağırlık düşürme darbe test cihazında 2 m/s ve 3 m/s hızlarında 5,6 kg vurucu kütlesi ile darbe uygulanmıştır. Yapılan testler sonucunda malzemelerin dinamik cevabı, oluşan hasar modları ve mekanik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, to be low cost and environment friend, E-glass fiber reinforced epoxy composite was hybridized with flax fibers and practiced to low velocity impact tests. Here, glass/flax reinforced hybrid composites were produced with different stacking sequences and different angles by using vacuum infusion method. Each specimen, having been produced, was cut out by dimensions of 150x100 mm and attached to tester as fixed from four sides. Then impact was applied with 5,6 kg mass of impactor and velocities of 2 m/s and 3 m/s. After tests was conducted, dynamic response, damage modes, and mechanical properties of the materials were investigated.