Engaging with the past in Turkey: An action research
Türkiyede geçmişle etkileşim: Eylem araştırması
  1. Tez No: 722080
  2. Yazar: SENEM SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ATAKUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
İnsanların geçmişle etkileşimi kendilerini ve içinde bulundukları dünyayı algılama biçimleri ile derinden ilişkilidir. Bu sebeple, insanların arkeolojik anlatılarla olan etkileşimlerinin iyi anlaşılması gerekir. Bu çalışmanın amacı, arkeolojik anlatılarla etkileşimi artırmak amacıyla ne yapılabileceğini ve farklı anlatıların insanların zaman ve kimlik algısını nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu çalışmada, farklı anlatılarla deney yaparak insanların geçmişle etkileşiminde bu anlatıların etkisini gözlemleyebilmek amacıyla eylem araştırması metodolojisi kullanılmıştır. Bu eylem araştırması iki aşamadan oluşmakta olup, çalışma kapsamında bir Erken Tunç Çağı yerleşkesi olan ve yaklaşık olarak 4500 yıl öncesine tarihlendirilen Koçumbeli yerleşkesi ile ilgili toplamda üç farklı anlatı tasarlanmıştır. İlk aşamada materyal kültür ve günlük yaşama dair iki anlatı ve ikinci aşamada ise geçmişteki olaylarda o dönemin insanların etkinliğine yönelik bir anlatı tasarlanmıştır. Toplam yirmi dört katılımcıdan açık uçlu sorular içeren anket ve sözlü mülakat yöntemleri ile veri toplanmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler tümevarımsal tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu çalışma, insanların geçmişle etkileşiminin temel olarak anlatılarda kullanılan görseller, dil ve verilen bilginin niteliğinden etkilendiğini göstermiştir. Ancak arkeolojik anlatılarla etkileşimde en etkili unsurun anlatılardaki bilginin niteliği olduğu görülmüştür. Farklı anlatıların insanların kimlik ve zaman algısına dair farklı etkileri olduğu görülmüş ancak detaylı bulgulara erişilememiştir. Bu çalışma farklı ortamlarda geçmişle etkileşimi artırma ve insanların arkeoloji ile olan ilişkisinin anlaşılmasına yönelik çalışmalara öneriler sunması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
How we engage with the past is deeply related to our understanding of the self and the world. Thus, people's engagement with archaeological narratives is needed to be understood better. This study aims to explore how we can create more engaging archaeological narratives and how different archaeological narratives influence people's perceptions of time and identity. This study used action research as the methodology because of the need for experimenting with different archaeological narratives. The site chosen for the construction of archaeological narratives was an Early Bronze Age settlement in Anatolia. The action research was comprised of two cycles. In the first cycle, two narratives were constructed focusing on material culture and everyday life. In the second cycle, another narrative focused on the agency of the past people was constructed based on feedback conducted in the first cycle. Data were collected from twenty-four participants through questionnaires and oral interviews with open-ended questions. Inductive thematic analysis was employed to analyze the data collected. The findings of the study have shown that the use of visuals and language, and textual information in the narratives were critical in people's engagement with the past. However, the most influential element was the substance of the information given in the narratives. Although different archaeological narratives influenced people's perceptions of time and identity in different ways, findings related to the issues were limited. This study is significant for providing implications about encouraging engagement with the past in diverse contexts and understanding the relationship between archaeology and the public.