Women in space studies in Turkey: Proposition of science and technology policies to eliminate gender discrimination
Türkiye'de uzay çalışmalarında kadın: Cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmaya yönelik bilim ve teknoloji politikaları önerileri
- Tez No: 722092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSEV UMUR AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, Astronomy and Space Sciences, Science and Technology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin temel amacı, Türkiye'deki uzay araştırmalarına kadınların katkılarını anlamak ve Türkiye'de uzay alanında cinsiyet ayrımcılığı, kadınların karşılaştığı cinsiyete bağlı zorluklar ve cinsiyet eşitsizliği olup olmadığını görmektir. Bu amaçla, kadınların katkılarını anlamak amacıyla detaylı literatür araştırması ile lisansüstü tezler ile TÜBİTAK tarafından finanse edilen araştırma projelerinde kadınların Türkiye'deki uzay ile ilgili alanlara bilimsel katkısını belirledim. Çalışma kapsamında nitel araştırma tasarımı kullandım. Uzay ile ilgili alanlardan 13 kadın ve erkekle yarı yapılandırılmış görüşmeler yaptım. Ayrıca bir uzay projesinde katılımcı gözlemci oldum. Sonuç olarak, Türkiye'de uzay alanında kadınların cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa uğradığını tespit ettim. Cam tavan, işe alım eşitsizlikleri, ücret eşitsizlikleri, terfi eşitsizlikleri, kadın ve erkeğe yönelik davranış eşitsizlikleri, doğum izni mücadeleleri, erkeklerle aynı düzeyde sayılmama, sosyal faaliyetlerden, günlük konuşmalardan ve iş süreçlerinden uzaklaşma ve tanımlanmış cinsiyete dayalı beklentiler gibi sorunların bu alanda var olan cinsiyet ayrımcılığı çeşitleri olduğu sonucuna vardım. Söz konusu cinsiyet ayrımcılığını ele almak ve olabildiğince önüne geçmek için vergi takozlarını azaltmak, daha fazla kadın işe almak için teşvikler sağlamak, aile yardımları sağlamak, çocuk bakımı için teşvikler sağlamak, her kurum için kadın hedef yüzdesini belirlemek, cinsiyetten bağımsız kurumlar oluşturmak, cinsiyete duyarlı yeniden tasarlamak gibi işyeri, cinsiyet ayrımcılığı ve bunun nasıl çözüleceği konusunda farkındalık yaratmaya yönelik faaliyetler yürütmek vb. gibi yeni maliye ve kamu politikaları ile amaca yönelik etkinlikler önerdim.
Özet (Çeviri)
Main purposes of this thesis are to understand the contributions of women in aerospace studies in Turkey and see whether there exists any gender discrimination, gender-related challenges that women face with and gender disparities in aerospace field in Turkey. For that end, I identified the scholarly contribution of women to aerospace-related fields in Turkey in graduate theses and dissertations and TUBITAK-funded research projects by detailed literature research. I resort to qualitative research design. I used semi-structured interviews with 13 women and men from aerospace related fields. Moreover, I became a participant observer for in an aerospace project. As a result, I found that women are discriminated due to their gender in aerospace field in Turkey. There exists glass ceiling, hiring inequalities, payment inequalities, promotion inequalities, inequalities of behaviors towards women and men, struggles due to maternity leave, not being respected as same level as men, alienation from social activities, daily talks and business processes, and defined gendered expectations in aerospace field. To address that, new fiscal and public policies are recommended, such as decreasing tax wedges, providing incentives for hiring more women, family benefits, providing incentives for childcare, defining target percentage of women for each institution, building gender-neutral institutions, redesigning gender sensitive working place, conducting activities to raise awareness about gender discrimination and how to solve it and so on.