A grounded study on regional dynamics of trust, collaboration and coordination in the Turkish automotive industry and emerging mobility ecosystem
Türkiye otomotiv sektörü ve filizlenen hareketlilik ekosisteminde güven, işbirliği ve koordinasyon ilişkilerinin bölgesel dinamikleri üzerine bir gömülü yöntem çalışması
  1. Tez No: 722091
  2. Yazar: DEVRİM ŞAVLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Business Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Tez, otomotiv kümelenmesinin aktörleri arasındaki güven, işbirliği ve koordinasyon ilişkilerinin bölgesel dinamiklerinin değişen doğasını incelemekte ve Bursa, İstanbul, Sakarya ve Kocaeli'den oluşan bölgede ortaya çıkan hareketlilik ekosisteminin özelliklerinin izini sürmektedir. Çalışma, gömülü teori yönteminin sunduğu fırsatlardan yararlanarak, otomotiv endüstrisinden hareketlilik ekosistemine geçiş sürecinde kurumlar arası güven, işbirliği ve koordinasyon ilişkilerini tümevarımcı bir yaklaşım çerçevesinde kavramsallaştırmaya çalışmaktadır. Toplanan veriler ışığında geleneksel otomotiv yığınlaşmasının temel dinamikleri yörüngesel hareket kavramı çerçevesinde aydınlatılmaya çalışılırken, ortaya çıkan hareketlilik ekosistemini tanımlamak için (işlevsel) yayılma temel kategorisi geliştirilmiştir. Çalışma, iki sistem kavramsallaştırmasına dayalı olarak, bölgesel düzeyde endüstriyel gelişmeyi tetikleyebilecek politika araçlarını yeniden yorumlayabilmemizi sağlayacak bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the changing nature of regional dynamics of trust, collaboration, and coordination relations among the actors of automotive cluster and traces the characteristics of emerging mobility ecosystem in the region which consists of Bursa, İstanbul, Sakarya and Kocaeli. The study tries to conceptualize inter-institutional trust, collaboration, and coordination relations during the transition process from the automotive industry to the mobility ecosystem within the framework of an inductive approach by taking advantage of the opportunities offered by the constructivist grounded theory. In the light of the collected data, while the basic dynamics of traditional automotive agglomeration were defined within the framework of the concept of“orbital motion”, the basic category“(function) sprawl”was developed to describe the emerging mobility ecosystem. Based on the two-system conceptualization, the study presents findings that will enable us to reinterpret the policy tools that can trigger the industrial upgrading at the regional level.