Sulu ortamdaki tetrasiklinin aktif karbona adsorpsiyonu
Adsorption of tetracycline from aqueous media to activated carbon
  1. Tez No: 722094
  2. Yazar: ABDALLAH A. K.. ALGHERBAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, atık sularda bulunan tetrasiklinin ticari olarak üretilen aktif karbona adsorpsiyon süreci incelenmiştir. Adsorpsiyon süreci ve bu sürecin verimliliğine etki eden; sıcaklık, karıştırma hızı, pH, adsorban miktarı ve kirleticinin başlangıç derişimi gibi temel parametreler araştırılmış olup optimum değerler belirlenmiştir. Adsorbanın performansını değerlendirmek için farklı adsorpsiyon kinetik modelleri ve adsorpsiyon sisteminin tasarımı için önemli rol oynayan farklı adsorpsiyon izoterm modelleri araştırılıp Matlab ortamında gradiyan yöntemi kullanılarak modellerin sabitleri bulunmuştur. Ayrıca ticari aktif karbonun tekrar kullanılabilirliğini hakkında bilgi edinmek için geri kazanımı kolay olan çözelti kullanılarak rejenerasyon işlemi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption process of tetracycline in wastewater by commercially produced activated carbon was investigated. The adsorption process and the basic parameters that affect the efficiency of this process such as temperature, mixing speed, pH, amount of adsorbent and initial concentration were investigated and optimum values were determined. In order to evaluate the performance of the adsorbent, different adsorption kinetic models and different adsorption isotherm models, which play an important role in the design of the adsorption system, were investigated and the constants of the models were calculated by using the gradient method in Matlab environment. In addition, to obtain information about the reusability of commercial activated carbon, the regeneration process was carried out using an easy-to-recover solution.