Sulu çözeltilerden adsorpsiyon ile antibiyotik etken maddesinin giderimi
Removal of antibiotic agent from aqueous solutions by adsorption
- Tez No: 787064
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada özellikle sucul ve karasal ortamda kirliğine sebep olan antibiyotiklerin adsorpsiyon yöntemiyle giderilmesi üzerine deneyler yapılmıştır. Çalışma kapsamında siprofloksasin ve tetrasiklin antibiyotik etken maddeleri seçilmiştir. Sepiyolit, bir katyonik yüzey aktif madde (CTAB) ile modifiye edilerek adsorban olarak kullanılmıştır. Adsorban için SEM, XRD ve FTIR analizleri yapılmıştır. Adsorpsiyon prosesinde başlangıç derişimi, pH, sıcaklık, temas süresi, adsorban derişimi gibi adsorpsiyonu etkileyen parametreler incelenmiştir. CTAB modifiyeli sepiyolit ile antibiyotik giderim prosesinin Langmuir izotermine ve sözde ikinci mertebeden kinetik modele uyduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmada, Langmuir izotermine göre siprofloksasin için 25oC sıcaklıkta maksimum adsorpsiyon kapasitesi değeri 108,62 mg/g olarak ve 45oC sıcaklıkta tetrasiklin için 162,45 mg/g olarak bulunmuştur. Seçilen adsorbanın rejenerasyon ile tekrar kullanılabilir olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak doğal, ucuz ve bolca bulunan sepiyolitin çeşitli modifikasyonlarla adsorpsiyon kapasitesi arttırılarak daha iyi bir adsorban haline getirilebileceği ve antibiyotik gideriminde kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, experiments were carried out on the removal of antibiotics, which cause pollution especially in aquatic and terrestrial environments, by adsorption method. Within the scope of the study, ciprofloxacin and tetracycline antibiotic agents were selected. Sepiolite was modified with a cationic surfactant (CTAB) and used as an adsorbent. SEM, XRD and FTIR analyzes were performed for the adsorbent. In the adsorption process, parameters affecting adsorption such as initial concentration, pH, temperature, contact time, adsorbent concentration were investigated. The antibiotic removal process with CTAB modified sepiolite was determined to fit the Langmuir isotherm and the pseudo second-order kinetic model. In the study, the maximum adsorption capacity value was found to be 108,62 mg/g for ciprofloxacin at 25oC and 162,45 mg/g for tetracycline at 45oC, according to the Langmuir isotherm. It has been determined that the selected adsorbent can be reused by regeneration. As a result, it was concluded that natural, cheap and abundant sepiolite can be made a better adsorbent by increasing the adsorption capacity with various modifications and can be used in antibiotic removal.