Uranyumun seyreltik sulu çözeltilerden, inorganik adsorbanlar üzerinde adsorpsiyonunun araştırılması
- Tez No: 8133
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada seyrelttk sulu çöze 1 t İ I erdeki uranyumun aliminyum hidroksit, demir hidroksit ve taşıyıcıdan (si 1 ika j e 1 veya aktif karbon) oluşan adsorbaniarda adsorpsiyonu incelenmiştir. Adsorbanlar ağırlıkça I kısım aliminyum hidroksit, 3 kısım demir (III) hidroksit ve 4 kısım taşıyıcı içere cek şekilde hazırlanmışlardır. Seyreltik sulu çöze I t i 1 erdeki uranyumun, adsorban üzerinde tutulması değişik pH ve sıcaklıklarda yapıl mıştır. Denenen adsorbanl ardaki maksimum uranyum adsorp- siyonunun, taşıyıcısı silikajel olan adsorbanda pH: 4.5- 5.5 İle pH: 8.0 - 8.5 aralıklarında, taşıyıcısı aktif karbon olan adsorbanda ise pH: 4.5 ile pH: 7.0 - 8.5 dolaylarında olduğu saptanmıştır. Her iki adsorban için oda sıcaklığında çalışmanın uygun olacağı tesbit edil miştir. Optimum koşullarda, taşıyıcısı silikajel olan adsorbandaki adsorpsiyon verimi % 81, diğerinde İse % 89' dur. Değişik uranyum konsant rasyon 1 ar ı ndak i çözeltilerle çalışılarak, adsorbanl ar in adsorpsiyon kapasiteleri saptanmıştır. Sulu çözel t i I erdeki uranyumun adsorpsiyo- nun, Langmuir tipi adsorpsiyon izotermine uymaktadır. Elüsyon denemelerinde farklı çözeltiler kullanılmış olup, İN (NH.)" 00, ' in en uygun elüsyon çözeltisi olduğu tesbit edilmiştir. Taşıyıcı maddesi silikajel olan adsorbanda elüsyon verimi % 89.77, aktif karbonlu adsorban için bu değer % 62 'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the adsorption of uranium ffom a dilute aqueous solution by inorganic adsorbents have been investigated. These adsorbents contain aliminium hydroxide, ferric hydroxide and support material in the Weight ratio I: 3:4. The separation of uranium from dilute aqueous solution by adsorbent under various pH values and temperature (°C) has been studied. It has been found that the adsorbabi I İ ty of uranium exhibits a maximum at pH: 4.5-5.5 and pH: 8.0-8.5 (support mater t a 1 -s i I ica gel) and at pH: 4.5 and pH: 7.0-8.5 (support material - activated carbon). It has been concluded that the ambient temperature is favorable on the adsorbtion process. In the optimum conditions, the adsorption efficiency of the adsorbents supported by silica gel and activated carbon, are 81 89 % respect i vely. The influence (or effect) of uranium concentration on the capacities of the mixed adsorbents were investiga- 2 + ted and determined. Adsorption of VOt ions in aqueous solution follows the Langmuir type iso therm. Different solutions have been tested in the elution process. It has been found that IN (NH.)- CO, is the most succesful eluting solution. The elution efficiency the adsorbent in which the support material is silica-gel has been found as 89.77 % and In which the support material is activated carbon as 62 %.