İslâm ve Türk ceza hukukunda yaralama suçları ve cezaları
Crimes of injury and punishments in Islamic and Türkish law
- Tez No: 897549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Adalet ve rahmet dini İslâm, insanlar arasındaki ilişkileri ve hayatı düzenleyen, fertlerin ve toplumun haklarını koruyan, eşitlik ilkesine dayanan bir dindir. Dinin tüm hususlarının nizama dayalı bir şekilde tatbik edilmesi ancak birtakım yasalar ve yaptırımlar ile mümkündür. İslâm'da cezalar dinin bir parçasını oluşturmakta, dini nizamı sağlamakta ve İslâm dini ile aynı gayeleri benimsemektedir. Zira İslâm ceza hukukunun amacı din, can, akıl, nesil ve malın korunması olarak karşımıza çıkmaktadır. Canın korunması ise ceza normlarının tatbiki ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmamızda İslâm ve Türk ceza hukukundaki cana yönelik yapılan müessir fiiller ve yaptırımlarına değinilmiştir. Ayrıca Yargıtay kararlarından ve kadı sicillerinden örnekler verilerek hem teorik hem pratik anlamda iki hukuk sistemi mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islam, the religion of justice and mercy, is a religion that regulates the human relationships and life, protects the rights of individuals and society, and is based on principles of equality. Applying all aspects of the religion in an orderly manner requires certain laws and sanctions. In Islam, punishments are a part of the religion and ensure this order and have the same purposes as the Islamic religion. Because the purpose of Islamic criminal law is to protect religion, life, mind, lineage and property. Protection of life is possible through the application of criminal norms. This study examines effective acts concerning life and corresponding sanctions in Islamic and Turkish criminal law. In addition, examples from Supreme Court decisions and kadi records are provided to compare these two legal systems theoretically and practically.