İslam hukukunda ve Türk hukukunda çocuğun ceza ehliyeti
The criminal responsibilty of the child in Islamic and Turkish law
- Tez No: 976757
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada çocuğun ceza ehliyeti, İslam hukuku ve Türk hukuku açısından mukayeseli olarak incelenmiştir. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İslam hukukunda ehliyet türleri ele alınarak öncelikle vücup ehliyeti ve eda ehliyeti kavramsal açıdan detaylı biçimde açıklanmıştır. Ardından çocukların gelişim evrelerinin bu ehliyet türleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve özellikle cezai ehliyet bağlamında gelişim dönemlerinin hukuki sonuçlarına değinilmiştir. Son olarak ise; İslam ceza hukukunda suç türlerine göre ön görülen yaptırımlar incelenmiş ve bu yaptırımların çocuklar açısından nasıl uygulandığı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, Türk hukukunda ehliyet türleri incelenmiş; özellikle Türk Ceza Hukukunda çocuğun yaş gruplarına göre cezai ehliyeti sistematik biçimde ele alınmıştır. Devamında ise; suç türleri bazında Türk Ceza Hukukunda ön görülen yaptırımlar değerlendirilmiş ve bu cezaların çocuk failler açısından nasıl uygulandığı detaylı şekilde analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde İslam hukuku ile Türk hukukunda çocuğun ceza ehliyeti ve suçlara ilişkin olarak çocuklara uygulanan cezalar karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda, İslam hukukunda çocuklara had ve kısas gibi ağır bedeni yaptırımların uygulanmadığı; bunun yerine gelişim dönemleri dikkate alınarak ta'zîr cezalarının tercih edildiği ancak uygulamada mezhepler arasında görüş ayrılıklarının bulunduğu tespit edilmiştir. Türk Ceza Hukuku açısından ise; çocuklara yaş evrelerine göre hapis cezalarının indirimli olarak uygulandığı ayrıca suçun niteliği ve çocuğun yararı gözetilerek koruyucu ve eğitici tedbirlerin benimsendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the criminal liability of children in terms of Islamic law and Turkish law. The research consists of three main sections. In the first section, the types of legal capacity in Islamic law are discussed, beginning with a detailed conceptual explanation of 'capacity for rights' (vujub) and 'capacity for execution' (ada). Subsequently, the effects of children's developmental stages on these capacities are evaluated, with particular emphasis on the legal implications of these stages in the context of criminal responsibility. Finally, the punishments prescribed for various types of crimes in Islamic criminal law are examined, and how these punishments are applied to children is analyzed. The second section focuses on the types of legal capacity in Turkish law. Special attention is given to the classification of criminal responsibility of children according to age groups within the framework of Turkish Criminal Law. Additionally, the sanctions prescribed for various types of crimes are assessed, and the implementation of these penalties on child offenders is analyzed in detail. In the third section, a comparative analysis is conducted between Islamic and Turkish law concerning the criminal responsibility of children and the penalties imposed on them. It has been found that in Islamic law, severe corporal punishments such as hudud and qisas are not applied to children; instead, disciplinary punishments (ta'zîr) are preferred based on developmental stages, though differences in interpretation exist among various legal schools. In contrast, Turkish criminal law applies reduced prison sentences according to age groups and emphasizes protective and educational measures based on the nature of the offense and the best interest of the child.