Futbolda duran topların artan rolü, iyi orta gol getirir (Mİ?)
The growing role of set-pieces in soccer, is GOOD cross would be GOAL scored?
- Tez No: 722115
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET RANA VAROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Spor branşlarında başarı faktörlerinin araştırılması (doğrudan kazanmayla ilişkili faktörler) bilimsel çalışmaların önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Özellikle futbolda gole giden süreçte meydana gelen sekansların güçlü kanıtlarla desteklenerek çözümlenmesi ve bu çözümlemelere yönelik antrenmanların uygulanması takımların genel performansları üzerinde pozitif bir etkiye sahip olabileceği düşünülebilir. Bu araştırmanın amacı, korner vuruşlarının etkinliğini belirleyerek korner sonucu meydana gelen gollerin oluş biçimlerinin incelenmesi ve çıkan sonuçlara göre en iyi (optimal) planı uygulamak için bir model ortaya çıkarmaktır. Araştırmada tanımlayıcı retrospektif bir tasarım kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini, 2014-2019 (5 sezon) yılları arasında 33 farklı lig ve uluslararası turnuvada (UEFA ligi) yer alan 768 Takımın oynamış olduğu maçlardan elde edilen 455.898 korner oluşturmuştur. Ayrıca, 455.898 korner 20 farklı değişkene göre incelenerek toplam 9.117.780 satır büyüklüğünde veri elde edilmiştir. Elde edilen verilerden optimal bir plan çıkarabilmek adına makine öğrenimi yöntemlerinden lojistik regresyon kullanılarak altı farklı model geliştirilmiştir. Buna ek olarak, verilerin frekans ve yüzde dağılımları ''Colaboratory'' adlı bulut ortam üzerinde çalışan kod derleme yardımcısı vasıtasıyla sistem üzerine kod yazılarak elde edilmiştir. Elde edilen frekans ve yüzde dağılımlarının istatistiksel analizi SPSS (Statistical Package For Social Sciences for Mac Os, Release ver. 25.0) paket programı kullanılarak yapılmıştır. İki kategorik değişkenin birbirinden bağımsız olup olmadığını incelemek amacıyla Ki-Kare analizi uygulanmıştır. Bulgular neticesinde tüm kornerlerin %3,1 oranında gol ile sonuçlandığı bulunurken, bu gollerin %69'u takımların maç içerisinde değerli puanlar kazanmalarına neden olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde, kornerlerin kullanılmış oldukları bölgelere göre kornerin gol ile sonuçlanması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmiştir (P=0,000; p0,05). İçe kavis ve dışa kavis kullanılan kornerlerin gol olma yüzdeleri sırasıyla, %3,2, %3,2 iken, falsosuz olarak kullanılan kornerlerin gol olma yüzdesi %2,6, kısa-paslaşarak kullanılan kornerlerin gol olma yüzdesi %1,2 olarak tespit edilmiştir. Makine öğrenimini neticesinde, falsosuz ve kısa paslaşarak kullanılan kornerlerin içe ve dışa kavis kullanılan kornerlere göre gol olma olasılığını düşürdüğü, 1c ve 2b bölgelerine kullanılan kornerlerin gol olma olasılığını arttırdığı son olarak, korner kullanım türlerinin her bir bölgeye göre etkinliğinin değiştiği tespit edilmiş. Sonuç olarak, kornerler neticesinde meydana gelen goller (%3,1) her ne kadar nadir olarak gerçekleşiyor olsa dahi, takımların değerli puanlar kazanmasında önemli rol oynamaktadır (%69). Bu etki büyüklüğünü artırmak için, ceza sahası içerisindeki en etkili bölgeler 1c, 2c ve 2b'dir (kornerlerin kullanım türü fark etmeksizin). Bölgelere göre kornerlerin kullanım türleri dikkate alındığında ise, içe kavis için 1c bölgesi, dışa kavis için 2b bölgesi, falsosuz olarak kullanılan kornerler için penaltı ve ceza yayına yakın bölgeler ve son olarak kısa-paslaşarak kullanılan kornerlerin 3a ve 2a bölgelerine kullanılması gol olma olasılığını diğer bölgelere göre arttırmaktadır. Son olarak, içe ve dışa kavis kullanılan kornerler falsosuz ve kısa-paslaşarak kullanılan kornerlere göre daha fazla gole neden olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The research of success factors in sports branches (factors related directly to winning) is an important part of scientific studies. In particular, it can be considered that analyzing the sequences that occur in the goal-scoring process in soccer, backed up by strong evidence, and applying training towards these analyzes may have a positive effect on the overall performance of teams. This research aims to examine the occurrence of goals resulting from corner kicks by determining the effectiveness of corner kicks and to bring out a model for implementing the best (optimal) plan according to the results. A descriptive retrospective design was used in the research. The data of the research were collected from 455.898 corner kicks obtained in matches from 33 different leagues and played by 768 teams participating in international tournaments (UEFA league) between 2014 and 2019 (5 seasons). In addition, a total of 9.117.780 rows of data were obtained by examining 455.898 corner kicks according to 20 different variables. In order to derive an optimal plan from the obtained data, five different models have been developed using logistic regression from machine learning methods. In addition, the frequency and percentage distributions of the obtained data were acquired by writing code on the system using the code compilation assistant running on the cloud platform called“Colaboratory”. Statistical analysis of the obtained frequency and percentage distributions was performed using SPSS (Statistical Package For Social Sciences for Mac Os, Release ver. 25.0) package program. In order to examine whether the two categorical variables are independent of each other, Chi-Squared analysis was applied. While all corner kicks were found out to be goal-scored at a rate of 3,1%, 69% of these goals led teams to gain valuable points in the match. As a result of the findings obtained, a statistically significant difference was discovered between the goal-scored corner kicks and the areas where they were taken (P=0,000; p0,05). While the goal-scored percentages of the corner kicks taken as in-swing and out-swing were determined respectively as 3,2% and 3,2%, the goal-scored percentage of the corner kicks taken as straight was 2,6%, and the goal-scored percentage of the corner kicks taken as short-pass was 1,2%. As a result of machine learning, it was found that the corner kicks taken as straight and short-pass reduce the probability of goal-scored compared to the corner kicks taken as in-swing and out-swing, secondly, the corner kicks taken in the 1c and 2d areas increase the probability of goal-scored, finally, the effectiveness of the types of corner kick use varies depending on each area. As a result, goal-scored corner kicks (3,1%) play an important role for teams to gain valuable points (69%), even if they happen rarely. To increase the magnitude of this effect, the most effective areas in the penalty area are 1c, 2c, and 2b (regardless of the type of use of the corner kicks). Considering the types of use of the corner kicks according to the areas, the 1c area for in-swing, the 2d area for out-swing, the areas near penalty and penalty arc for corner kicks taken as straight, and finally, the 3a and 2a areas for the corner kicks taken as short-pass increases the probability of goal-scored compared to other areas. Finally, the corner kicks taken as in-swing and out-swing cause more goals than the corner kicks taken as straight and short-pass.