Futbolda kinematik özellikler ve oyun becerisinin lig sıralamasındaki etkisinin incelenmesi
Examination the effect of kinematic features and game skills on league rankings in football
  1. Tez No: 965052
  2. Yazar: AYTEK HİKMET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ GÜVEN ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırmada Türkiye Süper Ligi'nde kinematik parametrelerin ve beceri özelliklerinin başarı ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada 2021-2022 sezonunda mücadele etmiş 20 takımın 380 maçı incelenmiştir. Takımları kategorilendirmek için sezon sonu alınan toplam puanlar ve lig sıralamalarının olduğu saçılım grafiğinden yararlanılmıştır. 20 Takım puan sıralamasına bakılarak başarılı (5 takım), orta başarılı (vasat) (belirgin farklılıklar görülmeyen 11 takım) ve başarısız (4 takım) olarak üç gruba ayrılmıştır. Oluşturulan 3 grubun her bir bağımlı değişken için karşılaştırılmasında Tek faktörlü varyans analizinden (One-Way ANOVA) yararlanılmıştır. Parametrik test varsayımları olarak normallik testi Shapiro–Wilks ile, varyans homojenliği Levene's testi ile kontrol edilmiştir. Bulgular: Başarılı takımların hem orta başarılı (vasat) takımlara hem de başarısız takımlara göre daha fazla topa sahip olma, pas sayısı ve kendi sahasında daha az top kayıplarıyla oynadıkları görülürken; orta başarılı (vasat) ve başarısız takımların bu değerleri bakımından benzer oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluated the relationship between kinematic parameters, skill characteristics, and success in the Turkish Super League. Materials and Methods: A total of 380 matches played by 20 teams in the 2021–2022 season were analyzed. In order to categorize the teams, a scatter plot was used, which included the total points earned at the end of the season and the league rankings. The 20 teams were divided into three groups as successful (5 teams), moderately successful (mediocre) (11 teams with no significant differences), and unsuccessful (4 teams) based on point rankings. Single-factor analysis of variance (One-Way ANOVA) was used to compare the 3 groups for each dependent variable. As parametric test assumptions, normality test was checked with Shapiro-Wilks, and variance homogeneity was checked with Levene's test. Results: While it was observed that successful teams demonstrated higher ball possession, more passes and fewer turnovers in their own half compared to both medium successful (mediocre) and unsuccessful teams, it was observed that medium successful (mediocre) and unsuccessful teams were similar in terms of these values.