Futbolda kanatlardan yapılan hücumun maça etkisi ve hatalı görülen yerlerin düzeltilerek alternatif çözüm yollarının üretilmesi
The effect of the wings attack in football and the generation of alternative solutions by correcting the effects of the wrong places
  1. Tez No: 938653
  2. Yazar: İSMAİL EREN KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GAZANFER GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmanın amacı; futbolda kanatlardan yapılan hücumun maça etkisini incelemektir. Maçlar analiz edilerek kanatlardan gerçekleştirilen hücumda, yapılan vuruşlar, ortalar ve hücum aksiyonları detaylı incelenerek, yapılan bu hücumların etkisiz olma nedenleri gerekli taktiksel parametrelerle ele alınmış ve alternatif çözüm yolları üretilerek yeni taktiksel planların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada belirtilen amaç doğrultusunda, Chelsea futbol takımının 2021-2022 sezonu İngiltere Premier Ligi'nde oynadığı 7 lig maçı incelenmiştir. Oynanan toplam 7 maçın görüntüsü kayıt altına alınarak bilgisayara kaydedilmiştir. Maçların analizleri için tasarım programı kullanılarak genel ve özel parametre tabloları oluşturulmuştur. Maçların genel analizi, belirlenmiş parametreler kullanılarak oluşturulmuş parametre tabloları üzerinde el notasyon tekniği kullanılarak yapılmıştır. Maçların özel analizleri, genel analiz sonucu elde edilen pozisyonlar ile tasarım programında oluşturulmuş özel parametre tabloları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Chelsea futbol takımının maçlarda yapmış olduğu bütün orta görüntüleri incelenerek, kanatlardan yapılmış ortalar değerlendirilerek tablo ve grafiklerde belirtilmiştir. Yapılan isabetsiz orta görüntüleri, video programı üzerinden kesilmiş, hatalı olan bölgeler sunum programı kullanılarak animasyonlar üzerinde alternatif çözüm yolları üretilmiştir. Oynanan müsabakalardaki genel parametreler; pas, şut, taç, kafa vuruşu, top kaybı, top kapma, dripling, ofsayt, asist, gol, faul, orta, köşe vuruşu parametreleri ve oynanan müsabakalardaki özel parametreler isabetli-isabetsiz orta olarak; sağ kanat akan oyunda, sağ kanat duran topta, sol kanat akan oyunda, sol kanat duran topta, havadan ön bölgeye, havadan arka bölgeye, havadan ceza sahası dışına, havadan kale önüne, yerden ön bölgeye, yerden arka bölgeye, yerden ceza sahası dışına, yerden penaltı noktasına, yerden kale önüne, oyun alanı dışına, bu ortaların isabetsiz olma nedenleri olarak; rakip markajlı, teknik hatadan kaynaklı, hedef oyuncunun zamanlama hatasından kaynaklı, yapılan isabetli ortaların golle sonuçlanma ve sonuçlanamama durumu olarak; gol ve vuruşu yapan oyuncunun teknik hatasından kaynaklı parametre taslakları tasarım programında oluşturulmuştur. Chelsea futbol takımının yaptığı maçlardaki hücum organizasyonlarında, kanatlardan akan oyunda ve duran toplarda yapılan isabetli ve isabetsiz 113 adet orta ele alınmış, yapılan hatalı ortaların nereden, hangi bölgeye, hangi nedenden dolayı isabetsiz olduğu ve golle neden sonuçlanamadığı tespit edilmiştir. Akan oyunda ve duran toplarda yapılan 77 adet isabetsiz ortanın, 35 kez sağ kanat akan oyunda, 18 kez sol kanat akan oyunda, 11 kez sağ kanat duran toplarda, 13 kez sol kanat duran toplarda olduğu ve bu hatalı ortaların 50 kez rakip markajlı, 24 kez teknik hatadan, 4 kez hedef oyuncunun zamanlama hatasından kaynaklı olduğu anlaşılmıştır. Tespit edilen bu hatalı ortalara alternatif çözümler üretilerek daha etkili ve golle sonuçlanacak şekilde geliştirilerek, yeni taktiksel planlar oluşturulmuştur. Sonuç olarak, hücumda kanatlardan yapılan kenar ortaların gol fırsatı yaratma ve skor üretmede önemli bir taktik parametre olduğu anlaşılmıştır. Bu sayede takımlar, rakibin aldığı savunma pozisyonlarını aşarak, rakip kalede gol pozisyonları yaratabilir ve skor elde ederek rakiplerine üstünlük sağlayabilirler. Rakiplerine karşı bu üstünlükleri sağlayabilmek için, takımların hücum oyuncularının, gerekli pas opsiyonları oluşturarak boş alanlar yaratabilmesi, ceza sahası içerisinde rakipten daha iyi sıçarama yaparak vuruşu gerçekleştirebilmesi, rakip savunma oyuncusunun önünde yer alarak pozisyon alması, rakibinden önce hızlı reaksiyon göstererek vuruşu yapabilmesi adına gerekli altyapının oluşturulması, kanatlardan hızlı hücumların gerçekleştirilmesi, rakip oyuncuların markajından kurtulma ve yerleşik pozisyonlarını bozmada, ceza sahası içerisinde daha fazla oyuncunun bulundurulması ve bulundurulan oyuncuların daha fazla hareketli olması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim is to examine the effect of the attack made from the wings on the match in football. By analyzing the matches, the attacks made from the flanks, crosses and offensive actions were examined in detail, the reasons for the ineffectiveness of these attacks were discussed with the necessary tactical parameters, and it was aimed to develop new tactical plans by producing alternative solutions. For the stated purpose in this study, 7 league matches played by Chelsea football team in the English Premier League in the 2021-2022 season were examined. The images of 7 matches in total were recorded and saved on the computer. For the analysis of the matches, general and special parameter tables were created using the design program. The general analysis of the matches was made using hand notation technique on the parameter tables created using the specified parameters. The special analyzes of the matches were carried out on the positions obtained as a result of the general analysis and on the special parameter tables created in the design program. All the middle images made by Chelsea football team in the matches were examined, the middles made from the wings were evaluated and indicated in the tables and graphics. Alternative solutions were produced on the animations by using the inaccurate middle images, cut through the video program, and the faulty regions using the presentation program. General parameters in the competitions played; pass, shot, throw-in, header, turnover, grabbing, dribbling, offside, assist, goal, foul, cross, corner kick parameters and special parameters in the matches played as accurate-missed cross; right wing running game, right wing set ball, left wing flowing game, left wing set ball, air to front area, air to back area, air outside the penalty area, air in front of the goal, from floor to front area, from floor to back area, from ground to outside the penalty area, from the ground to the penalty spot, from the ground in front of the goal, outside the field of play, as the reasons for these crosses being inaccurate; As the situation where the hits made by the opponent, due to technical error, due to the timing error of the target player, resulting in a goal or not; Parameter drafts due to the technical error of the goal and kicker were created in the design program. In the attacking organizations of Chelsea Football team, 113 hits and misses made in the game flowing from the wings and in the set balls were handled, and it was determined from where, to which region, for what reason the false crosses were made, and why they could not result in a goal. It is observed that 77 missed crosses in the running game and set pieces are 35 times in the right wing game, 18 times in the left wing balls, 11 times in the right wing setbacks, 13 times in the left wing setbacks, and that these faulty crosses are 50 times in the opponent marked, 24 times in the set balls. It was understood that it was due to the technical error, the timing error of the target player 4 times. New tactical plans were created by developing alternative solutions to these detected faulty crosses in a way that would be more effective and result in goals. As a result, it has been understood that the corners made from the wings in the attack are an important tactical parameter in creating goal opportunities and scoring. In this way, teams can create goal positions in the opponent's goal by overcoming the defensive positions taken by the opponent, and gain an advantage over their opponents by scoring. In order to provide these advantages against their opponents, the necessary infrastructure should be created in order for the attacking players of the teams to create empty spaces by creating the necessary pass options, to perform the shot by leaping better than the opponent in the penalty area, to take a position in front of the opponent's defender, to react quickly before the opponent. It has been understood that more players should be kept in the penalty area and the players should be more mobile in order to perform fast attacks from the flanks, to get rid of the opponent players' markings and to disrupt their established positions.