Aziz Augustine bağlamında Hristiyanlık'ta kadın anlayışı
Understanding of women in Christianity in the context of St. Augustine
  1. Tez No: 871129
  2. Yazar: NİDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Aziz Augustine (354-430); Batı Hristiyanlığının gelişimindeki tartışılmaz etkisi sebebiyle, Hristiyan teolojisinin mimarlarından biri olarak kabul edilmektedir. İncil geleneği ve klasik felsefenin ustaca harmanlanmasından oluşmuş teolojisi Orta çağ ve Reformasyon dünyasına damga vurmuştur. Aziz Augustine, teolojisindeki kadına dair öğretileriyle de oldukça dikkat çekmektedir. Nitekim Batı dünyasında kadınların ikinci sınıf olarak görülmesinin ve cinselliğin bastırılmasının sorumluluğu Augustine'e yüklenmiştir. Bu tez, Aziz Augustine'in kadın algısını ortaya koyacaktır. Mevcut literatürde, Hristiyanlığın kadına dair bakışını oluşturmada mihenk taşı diyebileceğimiz Augustine'in bu konudaki fikirlerini kapsamlı bir şekilde ele alan bir çalışma olmadığı görülmektedir. Modern dönemde çokça tartışılan ve spekülasyonlar üretilen kadın konusunun, Batı dünyasındaki temellerini tespit edebilmek açısından böyle bir çalışmanın yapılması uygun görülmüştür. Yapılan araştırmalar neticesinde, Augustine'in kadına dair fikirlerinin kökenlerine ve hazırlayıcı etmenlerine inilmesi gerekli görülmüştür. Bu bağlamda Antik Roma, Yahudi ve Maniheist geleneklerin kadına bakışı incelenmiştir. Ayrıca Augustine'in kişisel yaşamındaki kırılmaların da bu fikirlere etkisi öngörüldüğünden biyografisi detaylıca ele alınmış ve bu etkiler saptanmaya çalışılmıştır. Nihayetinde Aziz Augustine'in eserlerindeki kadına dair söylemleri ışığında kendisinin kadın algısı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Saint Augustine (354-430) is regarded as one of the architects of Christian theology due to his undeniable influence on the development of Western Christianity. His theology, a masterful blend of biblical tradition and classical philosophy, has left a significant mark on the medieval and Reformation worlds. Saint Augustine's teachings on women are particularly noteworthy. Indeed, he is often held responsible for the perception of women as second-class citizens and the suppression of sexuality in the Western world. This thesis will explore Saint Augustine's perception of women. It is evident that there is no comprehensive study in the existing literature that thoroughly examines Augustine's ideas on this topic, which can be considered a cornerstone in shaping Christianity's view of women. Given the modern debate and speculation surrounding the issue of women, it is deemed appropriate to conduct such a study to trace the foundations of this topic in the Western world. The research conducted necessitates delving into the origins and preparatory factors of Augustine's ideas on women. In this context, the views on women in ancient Roman, Jewish, and Manichaean traditions have been examined. Additionally, considering the potential impact of the ruptures in Augustine's personal life on these ideas, his biography has been thoroughly examined to identify these influences. Ultimately, in light of the discourses on women in Saint Augustine's works, his perception of women has been analyzed and identified.