İleriye yönelik finansal bilgilerin güvence denetimi için bir model önerisi
A model proposal for the assurance audit of prospective financial information
  1. Tez No: 987511
  2. Yazar: ERKAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN USUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İleriye Yönelik Finansal Bilgilerin güvence denetiminde nicel bir model önerisi sunmakta ve akademik akışını beş ana bölüm üzerine kurgulamaktadır: Giriş bölümü, tezin bağlamını ve temel problemini ortaya koymaktadır. Bu bölümde, modern finansal piyasaların geleceğe yönelik bilgiye olan ihtiyacının artışı ele alınmış; ileriye yönelik finansal bilgi denetiminde varsayımların makuliyetine karar verme sürecinde nicel bir modele duyulan ihtiyaç gerekçelendirilmiştir. Giriş, araştırmanın temel amacını, önemini, kapsamını ve metodolojik sınırlılıklarını net bir şekilde ifade ederek tezin zeminini hazırlamaktadır. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümler tezin teorik çerçevesini ve literatür temelini oluşturmaktadır. • Birinci Bölüm: İleriye Yönelik Finansal Bilgi kavramı, türleri ve hazırlanma esasları detaylı olarak incelenmiştir. • İkinci Bölüm: Güvence Denetimi kavramına, Uluslararası Standartlara (ISAE/GDS) ve özellikle Güvence Denetimleri Standardı 3000 (GDS 3000) çerçevesine odaklanılmıştır. • Üçüncü Bölüm: ileriye yönelik finansal bilgilerin güvence denetimi GDS 3400 çerçevesinde açıklanmıştır. Dördüncü Bölüm tezin Yöntem ve Model Önerisi kısmıdır. Bu bölümde, yönetimin varsayımlarının makuliyetini nicel delillerle test etmek üzere tasarlanan üç aşamalı entegre model detaylıca açıklanmıştır. Modelin ilk aşamasında, net satışlar üzerinde en yüksek etkiye sahip kritik makroekonomik varsayımın istatistiksel analizlerle (Korelasyon ve Regresyon) nasıl tespit edildiği; ikinci aşamada, bu varsayımdan hareketle oluşturulan alternatif istatistiksel modeller ile finansal tahmin modellerinin (CAGR, Holt Winters) nasıl karşılaştırmalı tahminler ürettiği; üçüncü aşamada ise yönetimin tahminlerinin kriz koşullarında Senaryo ve Stres Testi teknikleriyle nasıl kırılganlık analizine tabi tutulduğu adım adım sunulmuştur. Beşinci Bölüm uygulama ve bulgulara ayrılmıştır. Bu bölüm, önerilen nicel modelin Türkiye'de faaliyette bulunan bir işletmenin 2019-2023 yılları arasındaki verileri üzerinde uygulandığı kısımdır. Uygulama sonuçları; Euro kurunun kritik varsayım olarak belirlenmesi (r=0.992), yönetimin tahminleri ile model tahminleri arasındaki sapmaların hesaplanması ve özellikle Stres Testi altında gözlemlenen yüksek sapma oranları (%38'e varan) gibi ana bulguları tablolarla detaylıca sunmaktadır. Sonuç ve Öneriler bölümü, tezin ana araştırma sorusuna kesin bir yanıt vermektedir: ileriye yönelik finansal bilgilerin varsayım makuliyeti nicel delillerle test edilebilir. Bu bölümde, önerilen modelin denetim güvencesini artırma potansiyeli özetlenmiş, elde edilen bulgular ışığında denetçi için sapma eşikleri kullanılması önerilmiş ve revizyon talep kriterleri belirlenmiştir. Ayrıca, gelecek akademik çalışmalara pratik önerilerde bulunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a quantitative model for the assurance audit of Prospective Financial Information and structures its academic flow across five main chapters: The Introductıon chapter establishes the context and the core problem of the thesis. This section addresses the increasing need for forward-looking information in modern financial markets and justifies the need for a quantitative model in the decision-making process regarding the reasonableness of assumptions in Prospective Financial Information audits. The Introduction sets the foundation for the thesis by clearly stating the research objective, significance, scope, and methodological limitations. Chapters One, Two, And Three Form the theoretical framework and literature base of the thesis. • Chapter One: The concept of Prospective Financial Information, its types, and the principles of its preparation are examined in detail. • Chapter Two: Focuses on the concept of Assurance Auditing, International Standards (ISAE/GDS), and specifically the framework of Assurance Engagements Standard 3000 (GDS 3000). • Chapter Three: The assurance audit of prospective financial information is explained within the context of GDS 3400. Chapter Four is the Methodology and Model Proposal section of the thesis. This chapter provides a detailed explanation of the three-stage integrated model designed to test the reasonableness of management's assumptions using quantitative evidence. The methodology details: the first stage, where the critical macroeconomic assumption with the highest impact on net sales is identified through statistical analysis (Correlation and Regression); the second stage, where comparative forecasts are generated using alternative statistical and financial forecasting models (CAGR, Holt Winters) based on this critical assumption; and the third stage, where management's forecasts are subjected to vulnerability analysis under crisis conditions using Scenario and Stress Test techniques. Chapter Fıve is dedicated to the Application and Findings. This chapter applies the proposed quantitative model using the 2019-2023 historical data of a company operating in Turkey. The application results present key findings in detail through tables and figures, such as the identification of the Euro Rate as the critical assumption (r=0.992), the calculation of deviations between management forecasts and model forecasts, and the observation of high deviation rates (up to 38%) particularly under the Stress Test scenario. The Conclusıon And Recommendatıons chapter provides a definitive answer to the main research question: the reasonableness of prospective financial information assumptions can be tested using quantitative evidence. This section summarizes the model's potential to enhance audit assurance, suggests the use of deviation thresholds for the auditor based on the findings, and establishes revision request criteria. Furthermore, the study concludes with practical recommendations for future academic research and regulatory bodies.