A comparative study of the historical aspects in Toni Morrison's beloved and Jeanette Winterson's the passion
Toni Morrison'in Beloved ve Jeanette Winterson'in the Passion tarihsel yönlerin karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 722166
  2. Yazar: HATEM KALEL AGHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mevcut tezin temel amacı, iki postmodern romanı, Beloved ve The Passion tarihsel açıdan karşılaştırmaktır. Araştırmacı, tarihsel kurgucular açısından bir anahtar olan tarihsel gerçekliği ve kimlik duygusunu gerçek ve kurgusal bir şekilde tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, bir yanda tarihi olayları, diğer yanda tarihin kurgusal ve gerçek dinamiklerini öne çıkarmak için uygun bir araç olan tarihsel yön, teorik bir çerçeve olarak kullanılmıştır. Bu tezin bulguları, her iki romanın da tarihi kurgunun özü olduğunu göstermektedir. Tarih, tarihsel gerçekler ve kimlikleri ele alış biçimleri istisnai ve onlar için ortaktır; bu da tarihsel kurguyla çok uyumlu olan farklı yorum düzeyleri ve kimlikler sunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the present thesis is to compare and contrast two postmodern novels, i.e. Beloved and The Passion, from the point of view of the historical fiction. The researcher intends to pin down the historical reality and sense of identity in a literal and fictional manner, which is a key as far as historical fictionists are concerned. For that purpose, the historical fiction was utilized as a theoretical framework which is a viable tool to highlight historical events on one hand and the fictional and literal dynamics of history on the other. The findings of this thesis indicate that both novels are the exact essence of historical fiction. The way in which they dealt with history, historical facts, and identities is exceptional and common to them, which aims to offer diverse levels of interpretation and identities that align very much with historical fiction.