A Comparative study of the juvenile courts in England and Wales and Turkey
İngiltere ve Galler ve Türkiye'de çocuk mahkemeleri ile ilgili karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 853318
  2. Yazar: ÖZNUR SEVDİREN
  3. Danışmanlar: PROF. JAMES DIGNAN, DR. MICK CAVADINO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Sheffield
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İngiltere ve Galler ve Türkiye'de Çocuk Mahkemeleri İle İlgili Karşılaştırmalı Bir Çalışma Bu çalışmada İngiltere ve Galler ile Türkiye'de çocuk mahkemelerinin gelişimi ve mevcut yasal alt yapısı değerlendirilecek ve karşılaştırılacaktır. Öncelikle, ayrı bir çocuk ceza adalet sisteminin gelişimi değerlendirilecektir. Bu bölümün ardından her iki ülkede çocuk mahkemelerinin tarihsel gelişimi ele alınacaktır. Çocuk mahkemelerinin tarihinin her iki ülke bağlamında değerlendirilmesinin akabinde çocuk mahkemelerinin teşkilat yapısı ve muhakeme rejimi ile yaptırım konuları ele alınacaktır. Son olarak karşılaştırmalı bir bölümde her iki ülkenin ceza adalet sistemlerini de gözeterek inceleme konusu hukuk sistemlerindeki benzerlikler ve farklılıklar karşılaştırmalı bir biçimde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
A Comparative Study of the Juvenile Courts in England and Wales and Turkey In this study, the legislative developments and the current legal framework of juvenile courts in England and Wales and Turkey will be evaluated and compared. First, a brief historical overview of the development of a separate form of juvenile justice will be provided. Then, each chapter will begin with the origins and historical developments of juvenile court in the countries examined in this study. Following the examination of the historical part, the organisational and procedural aspects, as well as the sentencing framework of juvenile courts in the compared countries, will be considered. Finally, in a comparative section, the similarities and differences will be highlighted from a broader perspective, with references to the criminal justice systems in the jurisdictions studied.