Güneş, dünya ve ay ünitesinde web 2.0 araçlarıyla desteklenen çevrimiçi eğitimin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin kavramsal başarılarına, fen bilimleri dersine ilişkin tutum ve öz düzenleme algılarına etkisi
The effect of online education supported by web 2.0 tools on the conceptual achievement, attitudes and self-regulation perceptions of 5th grade middle school students in the sun, earth and moon unit
  1. Tez No: 722173
  2. Yazar: RABİA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL UMDU TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı çevrimiçi eğitimde kullanılan web 2.0 araçlarının ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin kavramsal başarılarına, Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarına ve öz düzenleme algılarına etkisini incelemektir. Bu amaçla Dünya, Güneş ve Ay ünitesi çevrimiçi ortamda web 2.0 araçları kullanılarak işlenmiştir. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desen modeli esas alınmıştır. Araştırmanın katılımcılarını belirlemek için kolay ulaşılabilir örneklem türü uygulanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 5. sınıf, 10-11 yaş grubunda olan 12 öğrenci (7 kız, 5 erkek) araştırma grubunu oluşturmaktadır. Bu çalışma; 2020-2021 eğitim-öğretim yılı, Çorum ili Mecitözü ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda, Bilim Uygulamaları dersinde Güneş, Dünya ve Ay ünitesi kapsamında geliştirilen Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş çevrimiçi derslerle 6 haftalık bir süreçte uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında; araştırmanın nicel veri toplama aracı olarak Sontay & Karamustafaoğlu (2020) tarafından geliştirilen“Güneş, Dünya ve Ay Başarı Testi”, Keçeci & Kırbağ Zengin (2015) tarafından geliştirilen“Fen ve Teknoloji Tutum Ölçeği”ve Arslan & Gelişli (2015) tarafından geliştirilen“Algılanan Öz-Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Bu verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak non-parametrik testlerden wilcoxon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise veri toplama aracı olarak“Güneş, Dünya ve Ay Kavramlarına Yönelik Yarı Yapılandırılmış Telefon Görüşmesi”,“Fen Bilimleri Dersine Yönelik Yarı Yapılandırılmış Telefon Görüşmesi Formu”ve“Öz düzenleme Algıları Yarı Yapılandırılmış Telefon Görüşmesi”kullanılmıştır. Bu verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Nitel ve nicel veriler sonucunda Güneş, Dünya ve Ay ünitesi kapsamında web 2.0 araçlarıyla desteklenen çevrimiçi eğitimin öğrencilerin kavramsal başarı, tutum ve öz düzenleme algıları üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of web 2.0 tools used in online education on the conceptual achievement, attitudes towards science lessons, and self-regulation perceptions of secondary school 5th-grade students. For this purpose, a chapter called the Earth, Sun, and Moon belonging to the Science course was taught online using web 2.0 tools. In the study, the convergent parallel design model, which is one of the mixed research methods, was used as the basic technique. Convenience sampling was used to determine the participants of the study. The research group consisted of 12 students (7 girls, 5 boys) in the 5th grade, between 10-11 age group. The study was carried out in the 2020-2021 academic year in a public secondary school in the Mecitözü district of Çorum, and it lasted 6-week period with online lessons developed by using Web 2.0 tools within the scope of the chapter called the Earth, Sun, and Moon in the Science Applications course.“Sun, Earth and Moon Achievement Test”developed by Sontay & Karamustafaoğlu (2020),“Science and Technology Attitude Scale”developed by Keçeci & Kırbağ Zengin (2015), and“Perceived Self-Regulation Scale”developed by Arslan & Gelişli (2015) were used as the quantitative data collection tool of the research. Wilcoxon analysis, one of the non-parametric tests, was used in the analysis of these data by using the SPSS program. In the qualitative aspect of the research,“Semi-Structured Telephone Interview for the Concepts of the Sun, Earth and Moon”,“Semi-Structured Telephone Call Form for the Science Lesson”and“Semi-Structured Telephone Interview for Self-regulation Perceptions”were used as data collection tools. Content analysis method was used in the analysis of the qualitative data. As an analysis result of the qualitative and quantitative data, it was seen that the online education supported by web 2.0 tools within the scope of the Sun, Earth and Moon chapter of the Science course had a positive effect on students' conceptual success, attitude and self-regulation perceptions.