İktisadi birleşmeler kuramı ışığında Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin genel analizi
- Tez No: 72220
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Ülkeler arasında iktisadi, siyasi, sosyal ve teknolojik bağların artması beraberinde işbirliği hareketlerini de arttırmıştır. Bölgeselleşme, diğer bir deyişle“bölgesel birleşme”ekonomik, politik, askeri ve sosyal nitelik taşıyabilir. Bu çalışma, birinci bölümde, ülkelerin bir iktisadi birleşmeye neden gereksinim duydukları ele alınmış, daha sonra iktisadi birliğin aşamaları incelenmiştir. İkinci bölümde, en önemli iktisadi birleşme olan Avrupa Birliği'nin, kuruluş düşüncesinden itibaren günümüze kadarki değişimleri ekonomik yönden ele alınmıştır. Daha sonra Birliğin yapısı, yönetimi ve politikaları incelenmiştir. Son bölümde ise, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkileri, bu ortaklığın temel belgeleri doğrultusunda tarihsel gelişim süreci içinde ele alınmıştır. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında ileri düzeyde ortaklık ilişkisi kurulmuş, Gümrük Birliğine ilişkin kurallar fiilen işlemeye başlamıştır. Çalışmada, Birlik ile ilişkilerde gelinen son nokta olan Gümrük Birliğinin Türkiye ekonomisinin belli sektörleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increase of the economical, political, social and technological ties among the countries also increases the movements of cooperation.“Regional Uniting”can carry economical, political, military and social characteristics. In this studying, in the first chapter; first the reason why the countries need to join on economical uniting is taken up and then the steps of economical unity is studied. In the second chapter; the changes that the most important economical uniting, European Unity has had from the establishment steps until today is taken up from the point of economics and then the structure, the management and the policy of the unity is studied. In the last chapter the relationship between Turkey and European Unity is studied through the historical development in the direction of“the basic documents”of the partnership. A good partnership relation is established between Turkey and the above mentioned European Unity and the rules of the Customs Union have started to operate. In the studying, the possible effects of the Customs Union on Turkey's economy, which is the last point arrived about the relationship with the union, is taken up.