Entegre sağlık kampüsü (ESK) mimarilerinin afet güvenliği açısından incelemesi: Kocaeli ESK örneği
An examination of integrated health campus (ICC) architectures in terms of disaster safety: The case of Kocaeli
- Tez No: 722203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ER AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sağlık yapılarının mimari tasarımı günümüz yaşam koşullarındaki ve teknolojisindeki değişim ve gelişmelere uyum sağlamaktadır. Bu değişimlerle birlikte sağlık yapıları günümüzde karşımıza Entegre Sağlık Kampüsleri olarak çıkmaktadır. Güvenlik öncelikli yapılar arasında yer alan sağlık yapılarının; afetler esnasında işleyişinin devam etmesi gerekmektedir. Bu afetlerden en az etkilenme ve işleyişine devam edebilme durumu sağlık yapılarının mimari tasarımının her boyutu ile düşünülüp yapılmasına bağlıdır. Entegre sağlık kampüsleri gerek karmaşıklığı gerekse büyüklüğü bakımından çok önemli ve detaylı bir mimari tasarım içermektedirler. Bu nedenle bu çalışma entegre sağlık kampüslerinin mimari tasarım kararlarını ülkemizde en çok karşılaşılan deprem, yangın ve pandemi afetleri üzerinden incelemekte ve değerlendirmektedir. Alan çalışması olarak Gümüşdoğrayan Mimarlık tarafından tasarlanan Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü seçilmiş ve proje deprem, yangın ve pandemi güvenliği açısından değerlendirilmiştir. Alınan mimari kararların sağlık yapılarının afet güvenliği üzerindeki etkisi ve önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The architectural design of health buildings adapts to the changes and developments in today's living conditions and technology. With these changes, health structures appear as Integrated Health Campuses today. Health structures, which are among the safety priority structures; should continue to function during disasters. The ability to be least affected by these disasters and to continue their functioning depends on the architectural design of health buildings to be considered and made with every aspect. Integrated health campuses include a very important and detailed architectural design in terms of both complexity and size. Therefore, this study examines and evaluates the architectural design decisions of integrated health campuses based on the most common earthquake, fire and pandemic disasters in our country. Kocaeli Integrated Health Campus, designed by Gümüşdoğrayan Architecture, was chosen as the field study and the project was evaluated in terms of earthquake, fire and pandemic safety. The impact and importance of architectural decisions on disaster safety of health buildings are emphasized.