İstanbul Maltepe ilçesi'nde yer alan konut yapılarının deprem güvenliği açısından incelenmesi: Bağdat caddesi örneği
Investigation of residential units in Maltepe district of Istanbul in terms of earthquake safety: The case of Bagdat avenue
  1. Tez No: 722202
  2. Yazar: GÜLŞAH ÜNSALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Depreme dayanıklı yapı tasarımı, bir yapıyı ayakta tutan ve yük aktarımını sağlamaya yardımcı olan elemanlarını kapsarken bir yandan da yapının çevresiyle ve zeminle olan ilişkisini de değerlendirmektedir. Bu da yapının henüz mimari tasarım sürecindeyken doğru kararlar alınarak hazırlanmasını gerektirir. Deprem kuşağında yer alan ve birçok depremle karşı karşıya kalan ülkemizde barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılmış olan yaklaşık kırk milyon adet konut mevcuttur. Olası bir depreme hazırlıklı olabilmek için söz konusu yapıların hemen hemen yarısının risk değerlendirmesinin yapılması gerekmektedir. Söz konusu riskli yapıların çoğunluğunun İstanbul'da bulunması ve kent için beklenen depremin yakın olması söz konusu risk değerlendirmesinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda bu çalışmada literatürde yer alan depremde göçme riski taşıyan yapıları hızlı tespit etme yöntemleri incelenmiştir. Bu yöntemlerden elde edilen bilgiler ışığında riskli yapıların tespitini hızlandırmak amacıyla sadece yapıların projeleri üzerinden yapılabilecek bir değerlendirme yöntemi önerilmiştir. Bu yöntemle alan çalışması olarak seçilen İstanbul'daki Bağdat Caddesi üzerindeki konut yapıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquake resistant building design includes the elements that sustain a structure and help to provide load transfer, while also evaluating the relationship of the building with its surroundings and the ground. This requires that the building be prepared by making the right decisions while it is still in the architectural design process. In our country, which is located in the earthquake zone and faced with many earthquakes, there are approximately forty million houses built to meet the need for shelter. In order to be prepared for a possible earthquake, almost half of the structures in question need to be evaluated for risk. Since the majority of existing risky structures are located in Istanbul and the expected earthquake for the city is imminent, the risk assessment must be carried out quickly. In this context, the methods of rapid detection of structures at risk of collapse in earthquakes in the literature were examined in this study. In the light of the information obtained from these methods, an evaluation method that can only be done on the projects of the buildings has been proposed in order to accelerate the detection of risky structures. With this method, the residential buildings on Bağdat Street in Istanbul, which were chosen as a field study, were evaluated.