Defne (Laurus nobilis L.) populasyonlarında fotosentetik karşılaştırmalar
Photosynthetic comparisons in laurel (Laurus nobilis L.) populations
- Tez No: 722210
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DELİGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma; Antalya, Muğla ve İzmir bölgesinden toplanan tohumlardan yetiştirilen tüplü defne (Laurus nobilis L.) fidanlarının fotosentetik özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Üç populasyona ait fidanlarda yaz ortası ve sonbahar döneminde morfolojik (kök boğazı çapı, fidan boyu ve spesifik yaprak alanı) ve fotosentetik (fotosentez hızı, transpirasyon hızı, stoma iletkenliği, su kullanım etkinliği, klorofil a, klorofil b, toplam klorofil, karotenoid) özellikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kök boğazı çapı ve spesifik yaprak alanı bakımından populasyonlar benzerdir. En boylu fidanlar Muğla-Gökova ve İzmir-Bayındır populasyonlarına ait iken, kısa boylu fidanlar Antalya-Manavgat populasyona aittir. Yaz ortasında en yüksek fotosentez hızı, stoma iletkenliği ve transpirasyon hızı İzmir-Bayındır populasyonunda belirlenirken, en düşük değerler Antalya-Manavgat populasyonunda belirlenmiştir. Sonbahar döneminde transpirasyon hızı ve stoma iletkenliği Muğla-Gökova populasyonunda daha yüksektir. Populasyonların klorofil a, klorofil b ve toplam klorofil içerikleri benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for determining photosynthetic characteristics of container Laurel (Laurus nobilis L.) seedlings grown from seeds collected from Antalya, Muğla and İzmir regions. Morphological (root collar diameter, seedling height and specific leaf area) and photosynthetic properties (photosynthesis rate, transpiration rate, stomatal conductance, water use efficiency, chlorophyll a, chlorophyll a total chlorophyll and carotenoid) were determined in the seedlings of three populations in mid-summer and autumn. According to the results obtained, the populations are similar in terms of root collar diameter and specific leaf area. The tallest seedlings belong to the Muğla-Gökova and Izmir-Bayindir populations, while the short ones belong to the Antalya-Manavgat population. In mid-summer, Izmir-Bayindir population had the highest photosynthesis rate, stomatal conductance and transpiration rate, while Antalya-Manavgat population had the lowest values. In autumn, Muğla-Gökova population showed higher stomatal conductance and transpiration rate than others. The chlorophyll a, chlorophyll b and total chlorophyll contents of the populations were found to be similar.