Yönetimin uluslararası denetlenmesine bir örnek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi: Komisyon ve divan
An Example to the international inspection of administration European Human Rights Treaty: Comission and board
  1. Tez No: 72225
  2. Yazar: KAYHAN KAVAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET YÖNETİMİN ULUSLARARASI DENETLENMESİNE BİR ÖRNEK AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ: KOMİSYON VE DİVAN Çalışmamız üç ana başlıkta toplanmaktadır. Birinci bölümde yönetimin denetlenme nedenleri ve hangi yollarla denetlenebileceği açıklanarak, ulusal ve uluslararası boyutta denetleme mekanizmaları hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi'nin, yönetimi ilgilendiren bölümleri üzerinde durulmuş ve Sözleşmenin Denetim Organlarının çalışma usulleri açıklanmaya çalışılmıştır. Yine aynı bölümde Sözleşme Organları tarafından verilen kararların, Türkiye ve diğer Avrupa ülkeleri yönetimlerince uygulanması konusuna açıklık getirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin günümüzde eriştiği basanlar açıklanarak, Ortak Avrupa Kamu Hukuku düzenine ulaşabilmek için yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXAMPLE TO THE INTERNATIONAL INSPECTION OF ADMINISTRATION EUROPEAN HUMAN RIGHTS TREATY: COMMISSION AND BOARD Our study includes three main headings. In the first section the reasons and the ways of the inspection of administration are explained. Some general information about the inspection mechanism in national and international aspects is given. In the second section, administration parts of European Human Rights Treaty are studied and the inspection bodies are explained. In the same section Treaty's decisions being applied by in the Turkish and the other European Countries administration is clarified. In the third section, the positive side the European Human Rights Treaty has reached today is explained and the necessities that must be done to reach the United European Public Law order is emphasized.